اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۳ دقیقه
پروستات خوش خیم

بزرگی خوش خیم پروستات یا BPH

آنچه می خوانید...

بزرگی خوش خیم پروستات یا BPH

پروستات در زمان تولد به اندازه یک بادام است و در سن بلوغ وقتی تستوسترون تولید می شود ، به اندازه یک گردو می گردد . پروستات در این اتدازه باقی می ماند تا اینکه سن فرد به 40 سال می رسد که دره ی دوم رشد پروستات آغاز می گردد . رشد اولیه پروستات لازم است ولی رشد دوم پروستات به هیچ وجه لازم نیست و هیچ نتیجه ی مثبتی ندارد و فقط مسئله ساز است . سلول های پروستات به شدت شروع به رشد کرده و غده پروستات را بزرگ می کننند . بزرگ شدن پروستات مسیر ادرار را تنگ کرده و باعث شرایط ناهنجار می گردد.

دلیل اینکه BPH یک پدیده جهانی معرفی شده ، این است که مردان بالاخره به آن مبتلا خواهند شد . چنانچه آمار نشان می دهد در سن 50 سالگی 50 درصد مردان دچار BPH و در سن 80 سالگی تقریبا 95 درصد مردان به این بیماری دچار خواهند شد .

پروستات خوش خیمچرا پروستات بزرگ می شود ؟

کلیه عوامل مسبب بزرگ شدن پروستات ، هنوز مشخص نشده ، ولی فاکتور های زیر را می توان به عنوان عوامل رشد پروستات ذکر کرد .

عوامل ژنتیکی

عامل ارثی در رشد پروستات هنوز به طور کلی شناخته نشده است . اصئلا احتمال ابتلا به بیماری پروستات در فامیلی که افراد مسن به آن مبتلا هستند ، وجود دارد .

سن پدر در زمان تولد پسر ، عامل قابل ملاحظه ای در خطر ابتلاء به بزگی خوش خیم پروستات می تواند باشد و هر چه سن پدر در زمان تولد پسر بیشتر باشد ، احتمال ابتلای پسر به بزرگی خوش خیم پروستات بیشتر می شود .

چون ژن را نمی توان به صورت ساده تغییر داد ، فقط باید با انجام تست ها و بر اساس وجود سابقه بزرگی خوش خیم پروستات در خانواده ، این مسئله را جدی گرفت .

عامل تغذیه

کمبود های تغذیه ای و تغذیه نادرست و مصرف مختصر و ناچیز بعضی از مواد می توانند عامل موثری در رشد پروستات محسوب گردند .

عامل هورمونی

بعضی از تغییرات هورمونی در سن 40 سالگی در مردان به وجود می آید . این تغییرات باعث تحول در میزان متابولیسم جنسی و هورمونی و تستوسترون می شود که در نتیجه آن میزان دهیدروتستوسترون (DHT) و استرادیول تغییر می یابد .

تستوسترون به وسیله بیضه تولید می شود و میزان آن در جوانان زیاد است و هر چه سن بالاتر می رود ، میزان تولید آن کاهش می یابد . اما با کاهش تستوسترون در اثر افزایش سن ، تستوسترون اثر بیشتری در داخل پروستات به وجود می آورد .

نکته جالب این است که تستوسترون در داخل پروستات تبدیل به ماده دیگری به نام DHT می شود و این تحول توسط آنزیمی به نام 5 آلفا ردوکتاز انجام می شود .

فعالیت این آنزیم با افزایش سن زیاد می شود ، بنابراین DHT حتی وقتی که تستوسترون کاهش یافته است ، زیادتر می شود . این غیر طبیعی نیست که بعضی از افراد مسن دارای DHT 4 تا 5 برابر بیشتر از جوانان باشند .

دکتر مریم تراب پرهیز بهترین جراح زیبایی زنان  با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز، به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

کلام آخر

گروه کثیری از متخصصین بر این عقیده هستند که DHT دلیل اصلی بزرگی خوش خیم پروستات می باشد و هورمون DHT عامل افزایش سلول های پروستاتی می باشد . شما می توانید در صورت داشتن علائم به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید و قبل از حاد شدن شرایط اقدامات بهبودی را انجام دهید .

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 4 =