بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادراری

بی اختیاری ادرار چیست ؟

بی اختیاری ادرار به چه دلیل به وجو می آید ؟

بی اختیاری ادرار مشکل ساز شدن زندگی را موجب می شود . بسیار ناخوشایند بوده و زندگی را تحت شعاع قرار می دهد. در این مقاله به چگونگی ایجاد این بیماری می پردازیم.

در ابتدا در بی اختیاری ادرار باید به تشخیص درست برسیم و بر اساس تشخیص ، درمان کنیم باید بدانیم در ابتدا ادرار طبیعی به چه شکل انجام می شود و چه عواملی در آن دخالت داند .

چهار عامل در یک ادرار طبیعی دخالت دارند .

یک مرکز انجام ادرار است که در مغز وجود دارد .

نخاع شوکی که پیام های ادرار کردن را از طریق نخاع به مثانه منتقل می کند و باعث انقباض مثانه می شود .

و چهارم حلقه عضلانی است که معمولا کنترل ادرار را بر عهده دارد که بعد از انقباض مثانه ، گردن مثانه و این حلقه عضلانی باز می شود و باعث خارج شدن ادرار می گردد .

حال هر گونه عارضه در هر کدام از این مسیر ها باشد ، می تواند باعث بی اختیاری ادرار شود .

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار عبارتند از بروز غیر ارادی ادرار از مثانه بدون اینکه فرد مایل به آن باشد . اگر فردی دچار سکته مغزی شود ، فرد دچار بی اختیاری ادرار می شود زیرا بخش اولیه این روند یعنی مرکز ادرار کردن ، دچار مشکل می شود که مغز است . از کار افتادن این بخش زمانی از بین می روند که سکته مغزی بر طرف شود . یا اگر ضایعه ای و یا تومور در نخاع باشد و یا دچار ضربه شود تا زمانی که این موارد برطرف نشده باشد فرد همچنان دچار بی اختیاری است از نظر مثانه چنانچه فرد دچار ضعف در جمع شدن و انقباض شده باشد فرد بی اختیار می شود مثلا فرد دیابت و یا ام اس داشته باشد ، مثانه فلج می شود و در این موقع نمی تواند منقبض شود که ادرار خارج گردد . آنگاه جمع شده و فرد دچار بی اختیاری می شود . یا به علت کهولت سن قدرت عضلانی کاهش پیدا می کند که به همین نحو است .

قسمت چهارم ، حلقه عضلانی که در مجرا قرار دارد و کنترل ادرار را به عهده دارد و معمولا در جریان عمل پروستات اگر آسیب ببیند ، دچار بی اختیاری ادرار می شود .

برای بی اختیاری ادرار علائم مختلفی وجود دارد که که می توان برای آن درمان های مختلفی را در نظر گرفت یکی از راه های درمانی آن عمل جراحی است که بهترین دکتر درمان بی اختیاری ادرار معمولا در مرحله آخر تجویز می کند . و تنها بی اختیاری ادرار که به جراحی جواب می دهد بی اختیاری استرسی ذکر می شود .

دکتر مریم تراب پرهیز جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری، با متدهای نوین، خدمات درمانی و زیبایی خود را با تجربه و تبحر بالا به انجام می رساند و با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.

بی اختیاری استرسی چیست ؟

بی اختیاری استرسی با علائمی از جمله سرفه ، عطسه و یا افزایش فشار به شکم  به وجود می آید و این علائم به جراحی جواب می دهند .

نتیجه گیری

بی اختیاری ادرار می توان تاثیر نامطلوبی در زندگی فرد بگذارد و لازم است در صورت وجود علائم به جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری مراجعه نمایید و با تشخیص درست از دلیل بیماری راهکار مناسب را برای بیماری شما پیش گرفته شود .

مقالات مرتبط با بی اختیاری ادرار در سایت دکتر مریم تراب پرهیز

پاسخ

سه + هشت =

Call Now Button