اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

0 / 5. 0

۵ دقیقه
بی-اختیاری-استرسی-در-مردان

بی اختیاری استرسی در مردان ( پس از پروستاتکتومی)

آنچه می خوانید...

بی اختیاری استرسی در مردان ( پس از پروستاتکتومی)

آیا با گذشت زمان پس از جراحی، بی اختیاری بیمار بهبود یافته، بدتر شده و یا تغییری نکرده است؟

افرادی که دچار بی اختیاری استرسی پس از پروستاتکتومی، در صورت افزایش فشار خون شکمی دچار نشت ادراری می شوند، نتیجه ای نشت ادرار است که رخ می دهد.

بی-اختیاری-استرسی-در-مردان

علل نشت ادرار در مردان

بیماران دچار بی اختیاری ادرار پس از پروستاتکتومی دچار بی اختیاری استرسی به عنوان اتیولوژی آن می شوند.

بیمار پروستاتکتومی شده ، ممکن است دچار انقباض گردن مثانه یا یک تنگی آناستوموتیک شده که در نتیجه سبب بی اختیاری در شرایط اضطرار و همچنین بی اختیاری ناشی از سرازیر شدن می شود. در این صورت بهتر است که به یک متخصص یا اورولوژیست با تجربه جهت درمان بی اختیاری استرسی اقدام نماید.

به ندرت بیمار می تواند پس از یک عمل جراحی در لگن، مانند: رادیکال رتروپوبیک پروستاتکتومی، تشکیل فیستول داده که نهایتا باعث بی اختیاری استرسی مردان خواهد شد.

علائم بی اختیاری ادرار در مردان

بی اختیاری پس از پروستاتکتومی

اختلال عملکرد اسفنگتر: اختلال عملکرد اسفنگترها مسبب موارد زیادی از بی اختیاری پس از پروستاتکتومی هستند.

طی رادیکال پروستاتکتومی ، اسفنگترپروگزیمال(داخلی) اورترا برداشته می شود.

این بیماران برای مهار بی اختیاری صرفا به استفاده از اسفنگتردیستال اورترا تکیه می کنند.

این افراد عموما بی اختیاری استرسی دارند ولی در صورت انسداد دهانه خروجی مثانه، در اثر تنگی آناستوموتیک یا انقباض گردن مثانه، می توانند بی اختیاری در شرایط اضطرار و یا بی اختیاری سرریزی نیز داشته باشد.

عدم ثبات مثانه: گاهی پس از رادیکال پروستاتکتومی، بیماران از بی اختیاری در شرایط اضطرار به همراه ادرار کردن پرفشارشاکی خواهند بود که این مساله از عوارض جراحی نیز به حساب می آید که در صورتی که جراحی نزد یک اورولوژ با تجربه صورت گیرد هیچ گونه عوارضی را به همراه ندارد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه علل و تشخیص و بهترین نوع درمان در بی اختیاری استرسی در مردان بهتر است به یک اورولوژیست با تجربه مراجعه نمایید، ما در این مقاله خانم دکتر مریم تراب پرهیز را که جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری است را معرفی می نماییم.

آیا بیمار قبل از پروستاتکتومی نیز بی اختیاری داشته است؟

اگر بیمار قبل از جراحی بی اختیار بوده است، پس از آن نیز بی اختیار خواهد بود. این نوع از بیماران ممکن است علاوه بر بی اختیاری استرسی، بی اختیاری در شرایط اضطرار و یا بی اختیاری سر ریز نیز داشته باشند.

شایان ذکر است که گفته شود دانستن تعداد پدهای استفاده شده در روز، اورولوژیست را در تعیین شدت بی اختیاری استرسی کمک می کند. چنانچه بی اختیاری ادرار پس از پروستاتکتومی، در یک سال اول پس از جراحی به تدریج دچار بهبود علائم می شوند.

تشخیص عینی بی اختیاری ادرار در مردان به چه صورت می باشد؟

خود فرد با معاینه فیزیکی اقدام به بررسی و با مانورهای محرک می سنجد. به این معنا که زمانی که بیماری سرفه می نماید و یامانوروالسالوا را انجام دهد، اورولوژ حاذق او را از نظر نشت ادراری بررسی و معاینه می نماید تا از پر یا خالی بودن مثانه آگاهی کسب کند.

بهتر است که حجم ادرار باقی مانده پس از دفع را تعیین کند، تعیین این موضوع می تواند از رد انسداد دهانه خروجی مثانه یا انقباض ناکافی مثانه مفید باشد.

یکی از راههای تشخیص بی اختیاری ادرار، ارزیابی جریان ادرار که به معاینه مقاومت دهانه ی خروجی مثانه صورت می گیرد را تشخیص می دهند.

دیگر تشخیص از طریق بررسی یورودینامیک می باشد که تعیین حدی از فشار در حین مانور والسالوا که در آن نشت ادرار رخ می دهد( VLPP) ، سبب مشخص شدن میزان فشار داخل شکمی در این زمان می شود. هر چه قدر فشار پایین تر باشد، بی اختیاری استرسی در مردان شدیدتر رخ می دهد.

درمان بی اختیاری استرسی در مردان

درمان ممکن است که بر اساس علائم و درجه آزردگی  در اختلال صورت گیرد: برای این نوع روش بهتر است که بیمار از ورزش های لگنی به طور منظم انجام دهد.

درمان دارویی: درمان دارویی در بیمارانی که پس از پروستاتکتومی به طور ناگهانی دچار بی اختیاری در شرایط اضطرار شده اند، موفقیت کمی دارد.

درمان با جراحی: درمان با جراحی مناسب ترین گزینه به منظور بی اختیاری ادراری در مردان پس از پروستاتکتومی می باشد.

انواع روش های جراحی شامل : تزریق مواد حجیم(مانند کلاژن) به اطراف اوراترا ، اسفنگتر ادارای مصنوعی و روش های حمایتی است.

اسفنگتر ادراری مصنوعی شامل تبعیه ی کاف سنتتیک در اطراف گردن مثانه، پروگزیمال اورترا است.

این کاف تا زمانی که به طور عمدی با استفاده از پمپ موجود در لابیا یا اسکروتوم کم باد شود، پرباد و متورم باقی می ماند. باید گفت که میزان موفقیت این نوع روش 90 درصد می باشد.

برخی دیگر از خدماتی که خانم دکتر تراب پرهیز جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری انجام می دهند :

 راه های ارتباطی با دکتر مریم تراب پرهیز

کانال تلگرام دکتر مریم تراب پرهیز: dr_torabparhiz

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 2 =