درد بیضه

درد بیضه

درد بیضه یکی از بد ترین نوع درد ها برای جنس مذکر است که شدیدا زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله سعی داریم تا علل مختلف درد بیضه را بررسی کنیم.

درد بیضه

علل ایجاد درد بیضه

درد بیضه می تواند به دوسته کلی تقسیم شود که در دسته اول علت درد خارجی بوده و در دسته دوم علت درد داخلی می باشد. در دسته اول تحریکات بیرونی مانند ضربه یا آسیب ناشی از تصادف دلیل درد می باشد. در حالت دوم که علت درد یک عامل داخلی است ، درد می تواند به دلیل ورم اپیدیدیم ، ورم بیضه ، آب دور بیضه، پیچش طناب بیضه و یا تومور یا سرطان بیضه باشد. هر کدام از این علل می تواند موجب بروز درد بیضه در مردان شود که در ادامه به توضیح  آن ها می پردازیم.

تورم اپیدیدیم : به لوله های پیچ در پیچی که در پشت بیضه ها قرار دارند اپیدیدیم گفته می شود. مایع منی تولید شده در بیضه ها ، از داخل اپیدیدیم عبور کرده و قسمت پشتی مجرای ادراری باز شده و از بدن خارج می شود. در مردانی که بین 20 تا 35 سالگی بوده و از نظر فعالیت جنسی فعال می باشند ، این عارضه بشتر به چشم می خورد. علت ایجاد این مشکل ، تماس جنسی  با فرد آلوده می باشد که در هنگام سکس از طریق مجرای ادرار وارد بدن مرد شده و باعث غفونت و درد بیضه می شود. ترشحات چرکی از مجرای ادرار و بیضه گرم ، متورم ، سفت و درد ناک از علائم تورم اپیدیدیم می باشد.

درد بیضه ناشی از تورم یا ارکیت : در این حالت خود بیضه در اثر ابتلای بیمار به بیماری هایی نظیر اریون و یا تورم اپیدیدیم ، متورم شده و باعث ایجاد درد در بیضه ها می شود. در این حالت بیضه ها گرم ، متورم و دردناک می شود. برای این حالت کمپرس سرد می تواند کمک خوبی باشد.

هیدروسل یا آب آوردن بیضه : یکی از علل درد و تورم بیضه هیدروسل می باشد. در این بیماری با ایجاد اختلال در تولید و جذب مایع بیضه ، دور آن آب جمع شده و باعث تورم تدریجی آن می شود. دلیل ایجاد هیدروسل می تواند ضربه به بیضه ، تومور بیضه ، عفونت بیضه و یا عوارض جانبی عمل واریکوسل باشد. این مشکل با معاینه پزشک و سونو گرافی قابل تشخیص است.

تورشن یا پیچش طناب بیضه : خطر ناک ترین عامل درد بیضه ، پیچش طناب بیضه می باشد. در این حالت بیضه به دور طناب آویز آن که رگ های بیضه است ، می  چرخد و در نتیجه این چرخش خون رسانی به بیضه قطع می گردد. اگر در کمتر از 4 ساعت این گره باز نشود بیضه فاسد شده و باید توسط جراحی از بدن خارج شود.

تومور بیضه :  سفت شدگی و یا بزرگ شدن خود بخود بیضه از علائم این عارضه می باشد. در بیشتر موارد این مشکل با احساس سنگینی و درد همراه بوده و با معاینه بیضه توسط خود بیمار مشخص می شود. چون ممکن است که این تومور به سایر اعضای بدن منتقل شود از خطرناک ترین بیماری های بیضه می باشد.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مریم تراب پرهیز جراح زیبایی زنان

پاسخ

پنج × سه =

Call Now Button