اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

0 / 5. 0

۶ دقیقه
بی اختیاری ادرار در سالمندان

درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان

آنچه می خوانید...

درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان

یکی از مشکلاتی که در دوران سالمندی متاسفانه زیاد است، بی اختیاری ادرار در سالمندان است. تقریبا سی درصد از افراد سالمند در دوران سالمندی مبتلا به بی اختیاری ادرار می شوند و در خانم ها نسبت به آقایان این بیماری دو برابر بروز می کند. با توجه به عوارضی که بر جای می گذارد از جمله: جسمی، روانی، اجتماعی و حتی تا بر کیفیت زندگی هم تاثیر گذار است. قطعا یکسری توصیه های غیر دارویی می تواند کمک کننده باشد. در این مقاله قصد داریم به سوالات شما عزیزان در خصوص درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان بپردازیم.

 • آیا درمان گیاهی بی اختیاری ادرار در سالمندان امکان پذیر است؟
 • درمان تکرر ادرار در سالمندان
 • درمان بی اختیاری ادرار در زنان مسن
 • آیا درمان گیاهی بی اختیاری ادرار در مردان ممکن است؟
 • آیا درمان گیاهی بی اختیاری ادرار در زنان وجود دارد؟
 • قرص بی اختیاری ادرار
 • بی اختیاری مدفوع در سالمندان
 • آیا درمان بی اختیاری ادرار در طب اسلامی امکان پذیر است؟
بی اختیاری ادرار در سالمندان
بی اختیاری ادرار در سالمندان

عوامل موثر بر بی اختیاری ادرار در سالمندان

یکی از عوامل تاثیر گذار سن است، هر چقدر سن افراد بالاتر رود درصد مبتلا شدن به این بیماری بیشتر است. سالمندانی که چاق هستند و اضافه وزن دارند بی اختیاری ادرار در سالمندان بیشتر است این مشکلات بخاطر ضعیف شدن عضلات کف لگن و مثانه اتفاق می افتد.

در بیماری های جسمی مانند دیابت: در بیماری دیابت دیده شده است بی اختیاری ادرار پس از مدتی که فرد دیابت دارد بیشتر می شود. مخصوصا زمانی که عواملی دیگری هم همراه آن باشد. زیرا در افراد دیابتی به علت آشامیدن زیاد آب حجم ادرار بیشتر شده و همین امر سبب می شود تا بی اختیاری ادرار در سالمندان بیشتر باشد. در بیماران دیابتی ما اختلال در سیستم عصبی مثانه داریم و همین باعث می شود سیستم ادراری کنترل دقیقی نداشته باشد و بعد از مدتی که فرد مبتلا به دیابت هست آن میزان حجمی که مثانه باید ادرار را نگه دارد، کم شود و به محض اینکه فرد مایعات بیشتری می خورد بی اختیاری ادرار ممکن است بیشتر در آن ها اتفاق بیفتد.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر بی اختیاری ادرار هر چیزی که باعث افزایش فشار شکمی مانند: بیماری های تنفسی و یبوست می شود. یبوست در سالمندان بیشتر است و تقریبا چهل تا پنجاه درصد از سالمندان از این بیماری رنج می برند همین باعث بی اختیاری ادرار می شود.

انواع بی اختیاری ادرار در سالمندان

بی اختیاری به چند صورت است از جمله:

 • بی اختیاری استرسی:

در این نوع بی اختیاری فرد به دنبال عطسه کردن، سرفه کردن، جابجایی و حتی حرکت سریع دچار بی احتیاری ادرار می شود و معمولا در خانم های سالمند بیشتر است و آن هم به علت کاهش هورمون های زنانگی و استروژن در دوران سالمندی آن قوام عضلات و اسفنکترها کم می شود معمولا این نوع بی اختیاری بیشتر دیده می شود.

 • بی اختیاری فوریتی:

بی اختیاری ادرار فوریتی در دوران سالمندی که مشکل در سیستم عصبی عضلات مجاری ادرار و مثانه است فرد در اثر بیماری های جسمی دچار این اختلال می شود. بی اختیاری ادرار در سالمندان بر اثر بیماری پارکینسون، بیماری سکته مغزی، بیماری دیابت رخ می دهد که موجب هیستریک سیستم عصبی شده و آن را مختل می کند.

 • بی اختیاری لبریزی:

بی اختیاری ادرار لبریزی به معنای این است که مجاری ادرار سیستم خروجی به هر دلیل دچار انسداد شده باشد در این صورت فرد دچار بی اختیاری ادرار می شود وقتی که حجم مثانه به دلیل انسداد بیش از آنکه وجود داشته باشد کاهش می یابد به تدریج دچار بی اختیاری ادرار می شود و بیشتر این نوع بی اختیاری را در تومورهای سیستم ادراری داریم مانند تومورهای خوش خیم پروستات که در مردان بیشتر دیده می شود.

 • بی اختیاری موقتی:

یک نوع بی اختیاری است که به صورت موقت می باشد و اگر آن عامل برطرف شود بی اختیاری هم مرتفع می شود. این نوع بی اختیاری در سالمندانی دیده می شود که از یبوست رنج می برند و یا به هر دلیل دچار انسداد در مجاری ادرار شوند و به نحوی خروج ادرار مختل شود این نوع بی اختیاری دیده می شود. در افرادی که مصرف یک نوع دارو را دارند ممکن است این نوع بی اختیاری دیده شود. اینها مجموعه ای از انواع بی اختیاری ادرار در سالمندان است.

یکی از مشکلاتی که در دوران سالمندی متاسفانه زیاد است، بی اختیاری ادرار در سالمندان است. تقریبا سی درصد از افراد سالمند در دوران سالمندی مبتلا به بی اختیاری ادرار می شونددکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان

درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان پس از تشخیص با روش های نظیر: رفتار درمانی، داروها، وسیله ها و جراحی انجام می شود و در اکثر موارد بی اختیاری ادرار با روش های غیر جراحی درمان می شوند.

 • رفتار درمانی

محدودیت مصرف مایعات موجب درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان نمی شود و حتی میزان بی اختیاری ادرار را کمتر نمی کند بلکه این روش وضعیت را بدتر می کند وقتی ادرار غلظت بیشتری پیدا می کند این خود به عنوان یک عامل تحریکی می تواند باشد. پس در مراحل اول مصرف شش تا هشت لیوان مایعات در روز باید سالمندان عزیز داشته باشند. سعی کنند هر دو ساعت یکبار به سرویس بهداشتی بروند حتی بدون اینکه احساس ادرار داشته باشند. سعی کنند سه ساعت قبل از خواب محدودیت مصرف مایعات داشته باشند تا در هنگام خواب مشکل برایشان ایجاد نشود. لباس راحت داشتن مخصوصا در نوع بی اختیاری ادرار فوریتی می تواند خیلی موثر باشد. در نهایت تقویت عضلات مثانه و کف لگن می تواند خیلی موثر برای سالمندان باشد.

 •   داروها
 1. داروهای ضد اسپاسم یا آنتی کولینرژیک
 2. جایگزینی هورمون
 3. آنتی بیوتیک
 • وسیله های درمانی

جایگذاری در پیشابراه (مجاری ادرار): این وسیله برای درمان بی اختیاری در زنان انجام می شود وسیله ای بنام تامپون در میزراه قرار می دهند تا هنگام فعالیت های دامن زننده به بی اختیاری ادرار مورد استفاده قرار گیرد و موقع ادرار کردن باید این وسیله را بیرون بیاورند.

پساری: وسیله داخل واژنی شبیه دیافراگم است که از مثانه حمایت می کند در صورت قرار دادن این وسیله در بدن باید هر سه ماه یکبار جهت تمیز کردن و بررسی خارج شود.

 • جراحی

جراحی یکی از روش های درمان بی اختیاری ادرار در سالمندان می باشد که معمولا زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دیگر روش های درمانی بی اختیاری بی نتیجه مانده باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص اورولوژی خانم به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان بی اختیاری ادرار در مردان

انواع بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار با روش مینی اسلینگ

سوالات متداول بی اختیاری ادرار

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + نوزده =