اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۳ دقیقه
بی اختیاری ادرار در کودکان

بی اختیاری ادرار در کودکان و درمان آن

آنچه می خوانید...

بی اختیاری ادرار در کودکان و درمان آن

بی اختیاری عبارتست از دفع غیر ارادی ادرار. معمولا کودکان سه تا چهار ساله توانایی کنترل ادرار خود را دارند. همچنین معمولا بیشتر از 60 درصد از کودکان توانایی کنترل ادرار خود در هنگام شب را نیز دارند. بدیهی است که کنترل ادرار در شب سخت تر است و دیر تر انجام می گیرد. بی اختیاری ادرار می تواند باعث تغییراتی در کیفیت زندگی کودک شود. این تغییرات می تواند به صورت احساس شرمندگی، افسردگی و گوشه گیری، احساس گناه دائمی، ترس و اضطراب، ترس از سرزنش و… باشد. که همین موارد به نوبه خود، بی اختیاری در کودکان را تشدید می کند.

بی اختیاری ادرار در کودکان

هنگامی که علائم زیر در کودک مشاهده شود، می توان گفت کودک از بی اختیاری ادرار رنج می برد:

  • دفع ادرار مکرر در لباس یا در خواب.
  • بی اختیاری ادرار در کودکان حداقل 5 سال تمام.
  • ادرار به صورت دو بار در هفته به مدت سه ماه متوالی و پیدایش علائم بالینی مثل استرس، ترس و… که باعث کاهش کیفیت زندگی کودک می شود.

دقت شود که اختلالات سلامتی کودک مثل بیماری هایی از قبیل دیابت، تشنج، عفونت نخاعی و… یا سایر مشکلات مرتبط با سلامت کودک را نمی توان جزء بی اختیاری ادراری به شمار آورد.

درمان بی اختیاری ادرار در کودکان

بهترین روش درمان بی اختیاری ادرار در کودکان، استفاده از رفتار درمانی می باشد. بهترین دکتر درمان بی اختیاری ادرار توصیه می کند موارد زیر را رعایت نمایید .

  • توصیه می شود که والدین همواره کودک را زیر نظر گرفته و چند بار در روز از او بپرسند که آیا نیاز به دستشویی رفتن دارد یا خیر؟ با این کار کودک یاد می گیرد که ادرار خود را نگه ندارد.
  • در صورتی که کودکتان نیاز به دستشویی رفتن و خالی کردن مثانه خود داشت، سعی کنید از او بخواهید که ادرار خود را 2 دقیقه نگه دارد، به تدریج این بازه زمانی را افزایش دهید تا کودک قدرت کنترل بر مثانه خود را داشته باشد.
  • قبل از خواب حتما کودک به دستشویی رفته و ادرار کند و هر 2 یا 3 ساعت کودک را از خواب برای دستشویی رفتن بیدار کنید. این کار را هر شب به مدت حداقل 2 ماه انجام دهید. پس از گذشت 2 ماه، کودک را فقط یک بار از خواب بیدار کنید تا دستشویی برود.
  • مسئله روانی یک مساله مهم در درمان این بیماری به شمار می رود. اگر کودک شما علاوه بر بی اختیاری از مشکلاتی مثل احساس خجالت، ترس، احساس گناه و… رنج می برد، هیچگاه مساله بی اختیاری اش را در حضور سایرین حتی خواهر و یا برادر مطرح نکنید. این کار باعث از بین رفتن اعتماد به نفس کودک و تشدید مشکل بی اختیاری در وی شود.

توصیه می شود که همواره چراغ اتاق کودک روشن بماند تا در صورت نیاز، کودک به دستشویی برود. همچنین اجازه ندهید کودکتان در شب از نوشیدنی های ادرار آوری مثل قهوه یا چای استفاده نماید.

برخی دیگر ازخدماتی که خانم دکتر تراب پرهیز جراح ومتخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری انجام می دهند :

راه های ارتباطی با دکتر مریم تراب پرهیز

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 18 =