درمان بی اختیاری ادرار

نقش ماهیچه ها در ادرار کردن چیست؟

ادرار تولید شده در بدن انسان در مثانه جمع می گردد از طریق پیشابراه ادراری از بدن خارج می شود ، به گونه ایی  که وقتی ادرارمی کنید ماهیچه دترسور که پشت مثانه قرار دارد منقبض می شود و ماهیچه های حلقوی به نام اسفنکتر کار بسته نگهداشتن پیشابراه را انجام می دهند تا زمانی که شما بخواهید ادرار را خارج کنید.در صورت ضعیف عمل کردن و ناهماهنگی بین ماهیچه ها انسان دچار بی اختیاری ادرار می شود.

بی اختیاری ادرار چیست؟

عوامل مهم در کارایی صحیح مثانه

عملکرد طبیعی ماهیچه های کف لگن
عملکرد طبیعی ماهیچه های اسفنکتر
منقبض و منبسط شدن طبیعی مثانه توسط ماهیچه های کف لگن
ارتباط درست مغز و مثانه ازطریق پیام های اعصاب
هورمون های سالم به کارایی مثانه کمک می کند
مشکلات کنترل مثانه وقتی شروع می شوند که یکی از مولفه های فوق به درستی کار نکند.

علائم بی اختیاری ادرار

 • عدم توانایی نگهداشتن  ادرار
 • خارج شدن ادرار از بدن در هنگام خواب یا نشستن
 • خارج شدن ادرار از بدن هنگام ورزش و دویدن
 • حس خالی نشدن مثانه در صورت تخلیه ادرار از بدن
بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار

چه عواملی  باعث می شوند که کنترل مثانه به مشکل بر بخورد؟

ماهیچه بیش فعال مثانه، سالمندی ،مشکلات نورولوژیکی ( سکته ، آسیب نخاعی ، مولتیپل اسکلروز ) ، سطوح کلسیم بالا در خون ، افتادگی رحم ، انسداد پیشابراه (بخاطر بزرگ شدن پروستات در مردان)

 • ضعیف بودن ماهیچه ها:
    عواملی چون حاملی های سخت و زایمان های پی در پی ، باعث ضعف ماهیچه ها ، کم شدن کنترل مثانه ، و در نتیجه بی اختیاری ادرار را در پیش دارد.
 • عصب ها:
  اختلالات دراعصاب، انتقال نا درست اطلاعات و سیگنال های اشتباه بین مغز انسان و مثانه اش یکی ازعوامل ناکارایی های  طبیعی مثانه است. بیماری هایی مثل دیابت، پارکینسون،سکته قلبی و مغزی،(ام اس) همچنین مصرف برخی  داروها، نوشیدن الکل، عفونت های مثانه، وزن زیاد ازعوامل بی اختیاری ادرار هستد.

انواع  بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری موقت: این اختلال زود گذر است و گاهی اوقات بر اثر مصرف دارو یا عفونت سطحی پیش می آید و بر طرف می شود و جای نگرانی ندارد.

بی اختیاری فشاری:منظور از فشار نیرویی است که به مثانه وارد می شود و به مسائل روحی روانی و بیماری ها ارتباطی ندارد.

 • بالا رفتن از پله ها
 • قدم زدن
 • تکیه کردن به یک طرف
 • برداشتن اشیاء سنگین
 • بلند شدن از صندلی یا بیرون آمدن از رختخواب
 • هنگام روابط جنسی
 • ورزش کردن
 • سرفه کردن،عطسه کردن،خندیدن شدید

بی اختیاری کارکردی:برخی از افراد به سختی و زحمت خود را به توالت می رسانند.اگر شما دچار نشت ادرار می شوید بخاطر اینکه نمی توانید راه بروید یا مشکلات حرکتی دیگر دارید به بی اختیاری ادرار کارکردی مبتلا هستید.

 بی اختیاری ادرار لبریزی:این احساس که مثانه شما هیچ وقت بصورت کامل خالی نیست، بلند شدن از خواب در شب برای رفتن به توالت، صرف کردن زمان زیادی در توالت در حالی که مقدار کمی ادرار کرده اید و این احساس که شما نیاز دارید ادرار کنید نشانه یک مشکل در مثانه شماست.

درمان بی اختیاری ادرار:

 • بازتوانی ماهیچه لگن، شامل ورزشهای ماهیچه لگن، ورزش های کگل برای تقویت کردن ماهیچه های لگن استفاده می شود و نیاز به هیچ گونه
 • کنترل مخروط های بدن
 • تحریک الکتریکی
 • داروها
 • کاتتریزاسیون: کاتتر یک لوله بسیار نازک است که شما می توانید یاد بگیرید از طریق پیشابراه آنرا وارد مثانه کرده و ادرار را خالی کنید.ممکن شما از کاتتر یک بار در روز یا چندین بار استفاده کنید.
 • ایمپلنت: موادی هستند که به درون بافت پیشابراه تزریق می شوند

تحریک عصب: تحریک الکتریکی در درمان افرادی که در خالی کردن مثانه دچار مشکل هستند می تواند موثر باشد.

جراحی: یکی از مهم ترین و قطعی ترین جراحی ها برای درمان بی اختیاری ، جراحی بی اختیاری در زنان است که می تواند تاثیرات چشمگیری در این زمینه و رفع این مشکل داشته باشد .

معمولا اشخاصی که به بی اختیاری ادرار مبتلا هستند بر اثر سرفه و یا عطسه ناگهانی  از بدنشان ادرار خارج می شود ، معمولا یکی از نشانه های بی اختیاری ادرار این می باشد که شخص بتازگی از دستشویی آمده است بیرون اما بلافاصله احتیاج به دفع ادرار می کند ، بی اختیاری ادرار معمولا بسیار آزار دهنده است راه حل هایی که در بالا ذکر شد بخشی از درمان های بی اختیاری ادرار هستند در ذیل به سایر موارد بی اختیاری ادرار می پردازیم :

سایر درمان های بی اختیاری  :

 • ورزش کگل :

ضعیف بودن عضلات لگن با کوچکترین تحریک سبب بی اختیاری ادرار می شود ، علت این امر نگه داشتن مجرای ادرار توسط عضلات لگن است .

 • نحوه انجام ورزش کگل :

این ورزش باعث تقویت عضلات لگن می شود و از بی اختیاری ادرار جلوگیری می کند ، کافی است مانند زمانی که ادرار می کنید به عضلات لگن فشار بیاورید .

سپس در همین حالت سفت شده به مدت 10 ثانیه عضلات را نگه دارید سپس عضلات را شل کنید .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان توصیه می کند تمرین ورزش کگل را روزی سه الی چهار بار انجام دهید .

درمان بی اختیاری ادرار با پساری (Pessary)

در داخل واژن پساری را می گذارند تا بی اختیاری ادرار را درمان کند ، پساری از فشار ادرار در زمان خروج می کاهد .

در بانوانی که ورزش های شدید و سنگین ورزشی را انجام می دهند این وسیله از خروج ادرار جلوگیری می کند .

تزریق کلاژن :

تزریق کلاژن یکی دیگر از راه های خروج ادرار از بدن است ،  در بافت های اطراف مجراحی خروجی ادرار تزریق کلاژن را انجام می دهند ، با تزریق کلاژن پوشش مجرای خروج ادرار ضخامتی بیشتری پیدا می کنند ، در نتیجه نسبت به خروج ادرار مقاومت بیشتری پیدا می کنند .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان توصیه می کند تزریق کلاژن را هر 12 تا 19 ماه یک بار انجام دهید .این نوع درمان برای درمان بی اختیاری ادرار که از فشار ایجاد می شود کاربرد دارد .

تمرین مثانه :

تمرین مثانه ادرار با تمرین مثانه فقط برای بی اختیاری ادرار ناشی از تحریک و فشار مفید می باشد .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به بیمارانی که بی اختیاری ادرار دارند و روش تمرین مثانه را برای درمان بی اختیاری ادرار  برگزیده اند توصیه می کند که یک نمودار رسم نمایند ، در این نمودار زمان رفتن به دستشویی و زمان ریزش ادرار را یاداشت نمایند .

سپس با بررسی نمودار متوجه خواهید شد که چه زمان های دچار بی اختیاری ادرار می شوید ، با دانستن زمان های بی اختیاری ادرار می توانید به موقع به دستشویی رفته و از خارج شدن آن جلوگیری کنید .

با انجام این تمرین ها می توانید قبل از ریزش ادرار کمی آن را نگه داشته سپس به دستشویی بروید ، در نتیجه تاحدی به درمان بی اختیاری ادرار کمک کرده اید .

دارو درمانی :

بانوانی که به بی اختیاری ادرار ناشی از فشار مبتلا هستند با سفت کردن عضلات گردن مثانه که توسط برخی از داروها انجام می شود به درمان این بیماری بپردازند .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان با تجویز برخی از داروها بی اختیاری ادرار را درمان می نماید .

معمولا برای درمان بی اختیاری ادرار داورهای نظیر آنتی کلینرژیک را جراحان زیبایی تجویز می نمایند.

طبق مطالعات فراوانی که دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان در مقالات خارجی مختلف انجام داده اند به این نتیجه رسیده اندکه ترکیب تمرین مثانه و دارو درمانی در بی اختیاری ادرار بسیار موثر عمل کرده است .

درمان بی اختیاری ادرار با عمل جراحی :

با عمل جراحی سرپایی می توان بی اختیاری ادرار ناشی از فشار را درمان کرد ، با قرار دادن اسلینگ در مثانه از خروج ناگهانی آن جلوگیری می شود .

اسلینگ چیست ؟

بالا نگه داشتن مثانه توسط ماده ای انجام می شود ، که اسلینگ نام دارد ، در نتیجه با این ماده می توان از خروج ناگهانی ادرار جلوگیری شود .

با استفاده از سایر روش های بالا کشیدن مثانه را می توان در بالاترین موقیعت طبیعی قرار داد .دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به بیماران زمانی عمل جراحی را توصیه می کند که بخواهند افزایش ظرفیت ذخیره سازی مثانه را داشته باشند .

درمان بی اختیاری ادرار با درمان های مکمل و جایگزین :

در برخی از کشورها برای بی اختیاری ادرار از ماساژ درمانی و تحریک مغناطیسی و یا هیپنوتیزم استفاده می کنند ، این روش ها در کاهش علائم و یا از بین بردن بی اختیاری ادرار تاثیری نداشته اند .بی اختیاری ادرار را می توان با ترکیب چند روش بالا انجام داد .

اهداف تکنیک جراحی در  بی اختیاری ادرار

 • بزرگ کردن مثانه برای نگاه داشتن حجم بیشتر ادرار.
  • ترمیم ماهیچه های لگن که ضعیف شده اند.
  • برطرف کردن موانع .
  • جای گزینی مناسب گردن مثانه در جایگاه خود.

موادی که باعث تحریک مثانه می شوند

هیچ گونه رژیم غذایی وجود ندارد که بتوان از طریق آن بی اختیاری ادرار را درمان کرد.اما برخی مسائل هستند که شما باید در مورد آنها آگاهی داشته باشید.بعضی از غذا و آشامیدنی ها بر روی مثانه تاثیر می گذارند. محرک های رایج مثانه عبارتند از:

 • قهوه یا چای
  • انواع سس و فراوردهای گوجه فرنگی
  • شکر
  • عسل
  • شکلات
  • شیر یا محصولات تولید شده از آن
  • میوه ها و آب مرکبات
  • داروهای ضد افسردگی
درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار چیست

آزمایش های لازم تشخیص بی اختیاری ادرار

 •   سونوگرافی نشان دهنده آن است که در هنگام ادرار کردن، سرفه کردن و یا دیگر فعالیت ها، چگونه مثانه و پیشابراه تغییر وضعیت می دهند.
 • آزمایش پد نشان می دهد که چقدر ادرار در طول روز از بدن شما خارج می شود.
 • آ زمایش استرس مثانه کمک به بررسی بی اختیاری ناشی از فشار می کند.
 • کیستومتری، فشار مثانه را اندازه گیری می کند و کمک به تشخیص بی اختیاری ادرار تحریک پذیر (اصراری) می کند.
 • بررسی مشکلاتی که با روش های تصویربرداری دیگر قابل ممکن نیست، با استفاده از MRI امکان پذیر می باشد

توصیه می شود اگر با چنین مشکلات با  اختلالاتی روبرو شدید ترس و خجالت  را کنار بگذارید و حتما به پزشک جراح زیبایی زنان  مراجعه کنید.

جلوگیری از بی اختیاری ادرار :

دکتر تراپ پرهیز جراح زیبایی زنان به بیمارانی که بی اختیاری ادرار دارند ، توصیه می کند وزن خود را متعادل بسازند ،انجام ورزش های کگل را تا درمان قطعی هر روز انجام دهید و اگر به استعمال سیگار و دخانیات می پردازید آنها را ترک نمایید تا از فشار و تشدید مثانه که سبب بی اختیاری ادرار می شود جلوگیری نمایید زیرا سیگار و استعمال دخانیات سبب سرفه می شود .

از مصرف غذاهایی که سبب تشدید مثانه می شوید اجتناب ورزید .

مصرف مواد غذایی را که دارای فیبر زیادی می باشند را در رژیم غذایی خود قرار دهید .

دکتر تراب پرهیز یبوست را در بی اختیاری ادرار تاثیر گذار می دانند بنابراین توصیه می کنند اشخاصی که به بیماری بی اختیاری ادرار مبتلا هستند رژیم غذایی خود را اصلاح نمایند .

افزایش فعالیت های بدنی ، در صورتی که بیمار فعالیت داشته باشد و یا ورزش کند خطر مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار را در خود کاهش می دهد .

جلوگیری از بی اختیاری ادرار

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به اشخاص توصیه می کند تمامی مواردی که در بالا ذکر شد را انجام دهند تا کمتر به بی اختیاری ادرار مبتلا شوند و یا در صورت مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار با رعایت نکات بالا از تشدید آن بکاهند و درمان سریع تر انجام شود .

تقویت مثانه برای جلوگیری از بی اختیاری ادرار :

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان توصیه می کند هر 2 ساعت یکبار اشخاص ادرار خود را نگه داشته و به مرور زمان این زمان را بیشتر کرده تا مثانه تقویت شود .

مدت زمان نگه داشتن ادرار را باید هر دفعه بیشتر نماید این کار سبب افزایش توانایی مثانه در نگه داشتن ادرار می شود ،  در نتیجه مشکل بی اختیاری ادرار را می توان با این کار درمان و یا از مبتلا شدن به آن پیشگیری کرد .

راه های فراوانی برای درمان بی اختیاری ادرار وجود دارد ، با انجام این راه حل ها و انجام تمرین های مخصوص مثانه می توان از مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار جلوگیری کرد .

علت بی اختیاری ادرار حاد چیست ؟

عفونت های مثانه و مجرا مهم ترین علت تکرر ادرار و بی اختیاری ادرار می باشد ، سوزش ادرار که ناگهانی و بدون سابقه قبلی که در بانوان جوان معمولا روی می دهد شایع ترین علت عفونت مثانه می باشد .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان عفونت های مثانه را با روش های روز دنیا درمان می نمایند .

لازم به ذکر است زنان نسبت به آقایان بیشتر مستعد مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار هستند .

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار

جلوگیری از عفونت دستگاه ادرار :

دکتر تراب پرهیز یکی از علت های بی اختیاری ادرار را عفونت دستگاه ادرار می دانند با به کار گیری روش های جلوگیری از عفونت این دستگاه می توان به درمان بی اختیاری ادرار کمک کرد .

با عفونت ادرار ضعیف شدن ماهیچه های مثانه به علت حمله میکروب ها به مثانه رخ می دهد ، در نتیجه بی اختیاری ادرار رخ می دهد .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان توصیه می کنند که اشخاص قبل و پس از آمیزش جنسی حتما ادرار کنند تا از عفونت دستگاه ادرار جلوگیری کنند .

بزرگی پروستات :

در آقایان در زیر مثانه غده پروستات قرار دارد ، اگر این غده بزرگ گردد مشکلات زیادی را برای مردان به وجود می آورد یکی از این مشکلات بی اختیاری ادرار و سرطان پروستات می باشد در نتیجه به آقایان توصیه می شود حتما در صورت بزرگ شدن این غده هر چه زودتر به پزشک مراجعه نمایند و درمان را شروع کنند .انجام ورزش های لگن تا حد زیادی به درمان بی اختیاری ادرار کمک می کند .

تاثیر زایمان طبیعی بر بی اختیاری ادرار :

دکتر تراب پرهیز با مطالعات فراوانی که انجام داده اند به این نتیجه رسیدند که زایمان های طبیعی متعدد در بی اختیاری ادرار تاثیر گذار است ، بانوانی که به سن یائسگی نزدیک می شوند و یا در دوران یائسگی به سر می برند نسبت به سایر بانوان بیشتر در معرض مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار می باشند .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به بانوان یائسه توصیه می کنند با مشورت پزشک درمان بی اختیاری ادرار را شروع نمایند تا از مسائل آزار دهنده ای که این بیماری به وجود می آورد در امان باشند .

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به بانوان توصیه می کند در زمان زایمان از انجام اپی زیاتومی پرهیز نمایند ، زیرا انجام این کار بر عضلات کف لگن تاثیر گذاشته و سلامت عضلات را تحت شعاع قرار می دهد .

توصیه های دکتر تراب پرهیز برای درمان بی اختیاری ادرار :

دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان به بانوان توصیه می کند علاوه برانجام تمرین کگل در تغذیه خود تغییراتی به وجود آورند تا درمان بی اختیاری آنان سریع تر انجام شود ، در ذیل محرک های رایج مثانه را بیان می کنیم که اشخاص مبتلا به بی اختیاری ادرار باید از مصرف آنها تا حد ممکن پرهیز نمایند :

 • قهوه یا چای
  • انواع سس و فراوردهای گوجه فرنگی
  • شکر
  • عسل
  • شکلات
  • شیر یا محصولات تولید شده از آن
  • میوه ها و آب مرکبات
  • داروهای ضد افسردگی

موارد بالا سبب تحریک مثانه در نتیجه در بی اختیاری ادرار تاثیر گذار هستند .

تعادل در وزن :

دکتر تراب پرهیز بیان می کنند یکی از علت های بی اختیاری ادرار عدم تعادل در وزن می باشد ، بانوان گرامی با رعایت و تنظیم نمودن وزن خود می توانند از بی اختیاری ادرار جلوگیری کنند .

زمانی که بانوان به اضافه وزن مبتلا می شوند ، فشار وارده به مثانه افزایش می یابد در نتیجه شخص نسبت به سایر بانوان که دارای وزن متعادل هستند بیشتر در معرض بی اختیاری ادرار قرار می گیرد .

بنابراین با داشتن وزن مناسب از بی اختیاری ادرار جلوگیری می شود .

با رعایت رژیم غذایی می توان وزن را در حالت متعادل نگه داشت ، این امر علاوه بر کنترل وزن از مبتلا شدن به بی اختیاری ادرار جلوگیری می کند .

احتیاط در مصرف داروها :

یکی دیگر از توصیه های دکتر تراب پرهیز با تجربه در جراحی زیبایی زنان برای درمان و یا جلوگیری از بی اختیاری ادرار احتیاط در مصرف داروها می باشد .

طبق تحقیقاتی که پزشکان و محققان انجام دادند مصرف 300 دارو سبب ایجاد ویا بدتر شدن بی اختیاری ادرار می شود در نتیجه مصرف خود سرانه دارو اکیدا ممنوع می باشد زیرا ممکن است برخی از داروها علاوه بر ایجاد بی اختیاری ادرار سبب تشدید این بیماری شوند .

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که به بی اختیاری ادرار مبتلا هستید با پزشک خود مشورت نمایید تا با تجویز داروی مناسب به کنترل مثانه شما کمک کرده علاوه بر آن درمان این بیماری انجام شود .

دکتر تراب پرهیز جوانسازی واژینال با لیزر را انجام می دهند در ذیل به اختصار جوانسازی واژینال را بیان می کنیم :

جوانسازی واژینال با لیزر

با بالا رفتن سن در زنان دستگاه تناسلی زنان دچار تغییراتی می شود که ممکن است رابطه جنسی آنها را تحت تاثیر قراربدهد.تولید استروژن در دستگاه تناسلی کم می شود و دیواره واژن با مرور زمان کلاژن خود را از دست می دهد و یا اینکه تولید آن به شدت در این ناحیه کم می شود و کم شدن ضخامت واژن و همچنین خاصیت کشسانی به وجود می آید در نهایت تمام این رویداد ها منجر به شلی و افتادگی واژن می شود و همچنین بهداشت فردی و رابطه جنسی مقداری مختل می شود.

از روش هایی  که برای جوانسازی واژینال استفاده می شود لیزر CO2 است که به صورت غیر تهاجمی بوده و مشکل آتروفی واژن را برطرف می سازد.این روش ایمن بوده و نسبت به مصرف دارو عوارض چندانی را نخواهد داشت.با لیزر فرکشنال در واژن مشکلاتی مانند سوزش و خارش واژن ،کم شدن رطوبت واژن ،درد در رابطه جنسی ، شل شدن واژن به نسبت زیادی برطرف می شود.

لیزر با تحریک سازی فیبروبلاست ها باعث تولید کلاژن در واژن شده و بعد از گذشت یک ماه بافت واژن بازسازی می شود و دیواره واژن ساختاری قوی تر به دست خواهد آورد. همچنین برای برطرف کردن تیرگی واژن که ممکن است در هر سنی ایجاد شود لیزر می تواند کارساز باشد.

برخی از خدماتی که دکتر تراب پرهیز جراح زیبایی زنان انجام می دهند :

 1. جراحی زیبایی زنان
 2. جراحی زیبایی واژن
 3. جراحی لابیاپلاستی
 4. درمان بی اختیاری ادرار

شما عزیزان در خصوص هر یک از موارد فوق اگر سوالی داشتید و یا به هریک از خدماتی که دکتر تراب پرهیز انجام می دهند نیاز داشتید می توانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید ، تا علاوه بر دریافت مشاوره اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب نمایید ، هم چنین برای دریافت نوبت جراحی و یا دریافت نوبت جهت مشاوره می توانید با شماره ی زیر تماس حاصل فرمایید :

شماره های تماس: 02188775457

برای تمامی خوانندگان و همراهان عزیز آرزوی سلامتی را آرزومندیم .

راه های ارتباطی دکتر مریم تراب پرهیز

جراحی زیبایی واژن

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار

بی اختیاری و نازایی، پرستات

کانال تلگرام دکتر مریم تراب پرهیز: dr_torabparhiz

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

شماره های تماس: 02188775457

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر مریم تراب پرهیز

 

3 thoughts on “درمان بی اختیاری ادرار

 1. zari - سپتامبر 5, 2018 در 6:56 ق.ظ

  سلام خانم دکتر جان مثانه عصبی که باعث بی اختیاری ادرار می شود یعنی چی

  پاسخ
 2. hani - سپتامبر 5, 2018 در 6:58 ق.ظ

  سلام خسته نیاشید آیا تمرینات کگل برای درمان بی اختیاری ادرار خوب است ؟

  پاسخ

پاسخ

ده + شانزده =

Call Now Button