اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۸ دقیقه
درمان زود انزالی

درمان زود انزالی

آنچه می خوانید...

انزال زودرس زمانی اتفاق می افتد که مرد زودتر از آنچه که خود و شریک زندکی اش دوست دارد انزال می شود. انزال زودرس یک مشکل رایج جنسی است. تخمین ها متفاوت است ، اما از هر 3 نفر 1 نفر دچار چنین مشکلی می شوند.

تا زمانی که این اتفاق به ندرت اتفاق بیفتد، جای هیچگونه نگرانی نیست. با این حال، با هریک از حال های زیر ممکن است مشکل انزال زودرس اتفاق تشخیص داده شود :

انزال در عرض یک دقیقه

قادر نبودن به تاخیر داشتن در حین رابطه و یا تقریبا همه اوقات

حس پریشانی و مضطرب بودن و نا امیدی

اجتناب از حس صمیمیت جنسی

ما در این مقاله قصد داریم درباره هر آنچه که مربوط به انزال زود رس از جمله روش های درمانی برای آن بپردازیم.

زود انزالی در مردان

انزال زودرس چیست؟

هر دو عامل روانشناختی و بیولوژیکی می توانند در انزال زودرس نقش داشته باشند. اگرچه بسیاری از مردان از گفت و گو در مورد آن احساس خجالت می کنند، اما انزال زودرس یک بیماری شایع و قابل درمان است. داروها، مشاوره و تکنیک های جنسی که انزال را به تأخیر می اندازند. همچنین ترکیبی از این موارد می توانند به بهبود رابطه جنسی برای فرد و همسر او کمک کننده باشد.

 

انزال زودرس چه علائمی می توانند داشته باشند؟

علامت اصلی انزال زودرس عدم توانایی در تأخیر انزال بیش از یک دقیقه پس از دخول است. با این حال، این مشکل ممکن است در همه موقعیت های جنسی، حتی در هنگام خودارضایی نیز رخ دهد.

انزال زودرس را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد :

 • مادام العمر (اولیه)
 • اکتسابی (ثانویه)

 

مادام العمر (اولیه)

انزال زودرس مادام العمر در تمام مدت یا تقریباً تمام اوقات با شروع اولین برخوردهای جنسی اتفاق می افتد.

 

اکتسابی (ثانویه)

انزال زودرس اکتسابی پس از تجربه قبلی جنسی بدون مشکلات انزال ایجاد می شود.

بسیاری از مردان احساس می کنند که علائم و نشانه های انزال زودرس را دارند، اما علائم آن ها مطابق با معیارهای تشخیصی انزال زودرس نیست. در عوض این مردان ممکن است دارای انزال زودرس متغیر طبیعی باشند که شامل دوره های انزال سریع و همچنین دوره های انزال طبیعی است.

 

چه عللی می توانند سبب انزال زودرس در آقایان شوند؟

علت دقیق زود انزالی مشخص نیست. در حالی که زمانی تصور میشد این مشکل فقط یک مشکل روانشناختی است. اکنون پزشکان می دانند که انزال زودرس شامل تعامل پیچیده ای از عوامل روانشناختی و بیولوژیکی است.

 

دلایل روانشناختی

عوامل روانشناختی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

 • تجارب اولیه جنسی
 • سو استفاده جنسی
 • تصویر بد بدن
 • افسردگی
 • نگران انزال زودرس
 • افزایش احساس گناه به دلیل عجله در برخوردهای جنسی

عوامل دیگری که می توانند در علل روانشناختی زود انزالی اثر بگذارند عبارتند از :

 • اختلال در نعوظ
 • اضطراب
 • مشکلات رابطه

 

اختلال در نعوظ

مردانی که مایل به نعوظ در حین انجام رابطه جنسی هستند یا می توانند نعوظ خود را حفظ کنند ممکن است در به انزال رسیدن عجله کنند که تغییر آن دشوار است. این همان مشکل اختلال در نعوظ است.

 

اضطراب

بسیاری از مردان مبتلا به زود انزالی، به طور خاص در مورد عملکرد جنسی یا مسائل مربوط به این قبیل، دارای مشکلاتی همچون اضطراب و استرس هستند

 

مشکلات رابطه

اگر فر دی روابط جنسی رضایت بخشی با سایر پارتنرهای جنسی خود داشته است که در آن انزال زودرس به ندرت اتفاق افتاده و یا اصلاً اتفاق نیفتاده است، پس در این حالت ممکن است مسائل فردی بین او و شریک زندگی فعلی اش سبب زود انزالی او گردد.

 

دلایل بیولوژیکی

تعدادی از عوامل بیولوژیکی ممکن است در انزال زودرس نقش داشته باشند. از جمله این دلایل عبارتند از :

 • سطح غیر طبیعی هورمون
 • سطح غیر طبیعی مواد شیمیایی مغز به نام انتقال دهنده های عصبی
 • التهاب و عفونت پروستات یا مجرای ادرار
 • صفات ارثی

 

زود انزالی، چه عوارض و خطراتی می تواند داشته باشد؟

انزال زودرس می تواند در زندگی شخصی مشکلاتی را ایجاد کند، از جمله آن ها می توان به :

 • مشکلات در رابطه و استرس
 • مشکلات باروری

اشاره کرد.

 

مشکلات باروری

اگر انزال به صورت داخل رحمی اتفاق نیفتد، انزال زودرس می تواند گاهی اوقات لقاح را برای زوجینی که در تلاشند بچه دار شوند، دشوارتر کند.

 

چه روش های تشخیصی برای زود انزالی وجود دارد؟

 1. علاوه بر سوالاتی در مورد زندگی جنسی، پزشک از در مورد سابقه سلامتی فرد سوالاتی می پرسد.
 2. ممکن است پزشک یک معاینه بدنی نیز انجام دهد.
 3. اگر فرد دچار انزال زودرس شده است و یا در حفظ رسیدن به نعوظ مشکل دارد، پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون مردانه (تستوسترون) یا سایر آزمایشات او انجام دهد.
 4. در برخی موارد، پزشک ممکن است پیشنهاد دهد تا فرد به یک متخصص اورولوژی یا یک متخصص بهداشت روان که متخصص اختلالات جنسی است، مراجعه کند.

درمان زود انزالی به منظور رفع و برطرف کردن انزال زود رس انجام می گیرد. انزال زود رس زمانی رخ می دهد که مرد کنترل زمان انزال خود را از دست می دهد و قبل از اینکه او و یا شریک جنسی اش آمادگی داشته باشند ارضا می شود، که این موجب اضطراب و ناراحتی هر دو طرف می شود از این رو درمان زود انزالی در یک رابطه جنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

چه روش های درمان زود انزالی وجود دارد؟

 

درمان های موضعی

استفاده از اسپري­هاي بي حس ­كننده ، کرم های بی حس کننده مانند ژل ليدوكابين ۲% و كرم پريلو كابين ۲.۵% یکی از روش های درمان زود انزالی می باشد.( استفاده از اسپری های بی حس کننده بعد از مصرف بدلیل ایحاد حالت تکرر زیاد توصیه نمی شود.)

 

درمان های دارویی

داروهای که برای درمان زود انزالی در حال حاضر در سطح جهان به کار می رود از دسته داروهای SSRIS هستند که شامل  پاروکستین، سیتالوپرام، فلوکستین و سرترالین می‌باشند.نتیجه درمان این داروها در طول درمان80 درصد به مدت 12 هفته می باشد.

کلوپرامین 

این دارو در درمان زود انزالی موثر است ولی بدلیل عوارضی مانند خشکی دهان، اختلال دید و سایر عوارض کولینرژیک مصرف این دارو محدود گردیده است. این دارو موجب افزایش سروتونین درمغز شده و باعث به تاخیر انداختن انزال می‌ گردد.

فلوکستین

این دارو نقش بالقوه‌ای در درمان زود انزالی دارد و به خوبی در اکثر بیماران قابل تحمل بوده است. از عوارض این دارو می توان به اضطراب، بی خوابی به مقدار کم و گاهی عدم انزال اشاره کرد.چ

سرترالین

مقدار مصرف این دارو به میزان 25 تا 50 میلی گرم در روز می باشد. سرترالین به طور اختصاصی روی مغز اثر می گذارد و باعث افزایش مقدار سروتونین و در نتیجه درمان زود انزالی است.

استفاده از این داروها بدون نظر و تجویز پزشک به دلایل ماهیت های اعتیاد آور و در برخی موارد تکرر جنسی و همچنین آمار بالای خودكشی در اثر استفاده از داروهای ضد افسردگی، توصيه نمي ­شود.

 

درمان های رفتاری

این نوع درمان انزال زودرس از بدون عارضه ترین، موثر ترین و سالم ترین نوع درمان ها می باشد و به جای استفاده از دارو یا مواد مصنوعی برای درمان زود انزالی، با استفاده از روش­های آموزشی، رفتاری و کنترل رفتار و احساسات به درمان زود انزالی می پردازند. این روش درمان به چند قسمت تقسیم می شوند:

تکنیک ماستر و جانسون

این روش نیاز به اراده و تمرین زیاد دارد که شامل یادگیری، تشخیص و کنترل رفتار هایی است که باعث می شود فرد به اوج نقطه لذت برسد و انزال زودرس صورت گيرد. در این روش افراد هر بار كه به نزديكی نقطه اوج لذت مي­رسند عمل تحریک را متوقف می کنند و بعد از چند لحظه كه احساسات فروكش كرد، دوباره اقدام می­نمايند.

تكنيك فشار

در این روش با فشار دادن انتها يا سر آلت تناسلي قبل از انزال، از انزال جلوگيري مي شود. با فشار آوردن به اين نقاط فشار خون در اين نقاط کاهش پیدا می کند و درنتيجه اركيسون كم می شود و انزال دير انجام می پذيرد.

تعداد مقاربت

زياد كردن تعداد رابطه جنسی در طول هفته مي­تواند به درمان زود انزالی کمک كند به صورتی كه اگر هفته ­ای دو بار رابطه جنسی داشته باشید، آن را تبديل به هفته ­اي ۴ الي ۶ بار کنید.

 

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر در بیش تر برخوردهای جنسی، زودتر از مواقع طبیعی فرد دچار زود انزالی شو، باید به پزشک مراجعه کرده و از او کمک خواست. برای آقاین این امر معمول است که از بحث در مورد نگرانی های مربوط به سلامت جنسی احساس خجالت کنند، اما نباید اجازه دهند که این موضوع آن ها را از گفت و گو با پزشک باز دارد. انزال زودرس یک مشکل شایع و قابل درمان است.

برای برخی از آقایان، مکالمه با پزشک ممکن است به کاهش نگرانی در مورد انزال زودرس کمک کند. به عنوان مثال، شنیدن اینکه انزال زودرس گاه به گاه عادی است و میانگین زمان از شروع رابطه تا انزال حدود 5 دقیقه است، ممکن است برای آن ها اطمینان بخش باشد.

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 8 =