اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۹ دقیقه
روش های درمانی سنگ های کلیوی

انواع و روش های درمانی سنگ های کلیوی

آنچه می خوانید...

سنگ کلیه از کانی های موجود در ادرار تشکیل می شود. معمولا سنگ کلیه از طریق مجرای ادراری دفع می شود اما اگر سنگ کلیه بزرگ باشد، در این صورت میزنای بسته شده و بیمار درد شدیدی را در ناحیه پهلو و کمر و حتی کشاله ران احساس می کند. ممکن است درد ایجاد شده تناوبی باشد و بیمار هر 20 دقیقه یا یک ساعت آن را احساس کند.تهوع ، استفراغ، وجود خون در ادرار، بوی بد ادرار، درد و سوزش هنگام دفع ادرار از علائم ابتلا به سنگ کلیه می باشد.

در این مقاله قصد داریم درباره علل و علائم سنگ کلیه و راه های درمان و تشخیص آن صحبت کنیم.

 

سنگ های کلیوی و روش های درمانی

چه عللی سبب ایجاد سنگ کلیه می شوند؟

 

 

سنگ کلیه وقتی ایجاد می شود که مواد تشکیل دهنده ادرار حاوی غلظت بالایی از مواد معدنی و سایر موادی مانند کلسیم، اگزالات و اسید اوریک باشد. جمع شدن این مواد سبب ساخت کریستال می شود. کریستال ها به هم می چسبند تا یک یا چند سنگ ایجاد کنند.

سنگ کلیه می تواند به اندازه یک دانه شن و ماسه ریز باشد. این نوع از سنگ های کلیه ممکن است بدون اینکه خود فرد متوجه آن شود، از بین بروند. اما اگر سنگ ها بزرگ تر باشند سبب مسدود کردن جریان ادرار می گردند و سبب درد و ناراحتی در افراد می شوند. درد ناشی از سنگ های کلیه، ممکن است حتی شدیدتر از درد زایمان باشد.

عوامل مختلفی می تواند سبب ایجاد سنگ کلیه شود. عواملی که در ایجاد سنگ کلیه و افزایش آن ها می توانند نقش داشته باشند، عبارتند از :

 • غذاها و داروهای خاص
 • عوامل ارثی و سوابق خانوادگی
 • انواع سنگ های کلیوی

 

انواع سنگ های کلیوی

انواع مختلفی از سنگ های کلیوی وجود دارد. دانستن نوع سنگ بسیار مهم است، چرا که می تواند در جلوگیری از ایجاد آن نقش داشت. انواع سنگ های کلیوی عبارتند از :

 • سنگ های کلسیم
 • سنگ های استروویت
 • سنگ های اسید اوریک
 • سنگ سیستین

 

سنگ های کلسیم

بیشتر سنگ های کلیه از کلسیم تشکیل شده و به شکل اگزالات کلسیم ساخته می شوند. دو نوع سنگ کلسیم وجود دارد که عبارتند از :

 

اگزالات کلسیم

اگزالات ماده ای است که روزانه توسط کبد ساخته می شود. برخی از میوه ها و سبزیجات و همچنین آجیل و شکلات سرشار از آن هستند. بدن هنگام خوردن این غذاها ماده را جذب می کند. سایر مواردی که می تواند غلظت کلسیم یا اگزالات را در ادرار افزایش دهد، مصرف مقادیر بالای ویتامین D، جراحی بای پس روده و برخی از اختلالات متابولیکی است.

 

فسفات کلسیم

این نوع سنگ در افرادی که دچار بیماری متابولیک هستند، مانند اسیدوز توبولار کلیه (در مواردی که کلیه قادر به کمک به حفظ تعادل مناسب اسید در خون نیست) یا در افرادی که برای درمان میگرن یا تشنج دارو مصرف می کنند، بیش تر اتفاق می افتد.

 

سنگ های استروویت

این سنگ ها می توانند از عفونت ادراری (UTI) ایجاد شوند. باکتری ها، عامل عفونت در ادرار هستند که باعث می شوند آمونیاک در ادرار جمع شود. این کار منجر به تشکیل این سنگ ها می شود. سنگ ها خیلی سریع بزرگ می شوند.

 

سنگ های اسید اوریک

این موارد در افرادی ایجاد می شود که به دلیل اسهال مزمن یا سو هاضمه، مایعات زیادی از دست می دهند. رژیم غذایی با پروتئین بالایا افراد مبتلا به دیابت یا سندرم متابولیک برخی عوامل ژنتیکی نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریک را افزایش دهند. این موارد در افرادی که مایعات زیادی به دلیل اسهال مزمن یا سو mala جذب از دست می دهند شکل می گیرد. رژیم غذایی با پروتئین بالا، مبتلا به دیابت یا سندرم متابولیک و برخی عوامل ژنتیکی نیز ممکن است خطر ابتلا به سنگ های اسید اوریک را افزایش دهند.

 

سنگ سیستین

این نوع نادر از سنگ های کلیه به این دلیل تشکیل می شوند که کلیه ها مقدار زیادی اسید آمینه خاص به نام سیستین به ادرار نشت می کند. این مورد سنگ ها در افراد مبتلا به اختلال ژنتیکی به نام سیستینوریا رخ می دهد.

 

چگونه می توان از سنگ کلیه پیشگیری کرد؟

سنگ کلیه مساله شوخی برداری نیست. اما با رعایت مسائلی می توان از ایجاد آن جلوگیری کرد.. سابقه خانوادگی، احتمال ابتلای فرد به بیماری سنگ کلیه را افزایش می دهد. اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به بیماری سنگ کلیه را کاهش می دهد، که عبارتند از:

 • نوشیدن آب به میزان فراوان، مصرف روزانه 8 تا 10 لیوان آب در روز تا ادرار روشن و شفاف شود.
 • محدود کردن مصرف مشروبات الکلی تا حد امکان
 • داشتن رژیم غذایی کم نمک و با کمترین میزان پروتئین

 

روش های درمان سنگ کلیه به چه صورتی است؟

سنگ کلیه معمولاً خود به خود از بین می رود بدون اینکه در طولانی مدت مشکلی ایجاد کند. اگر سنگ ها به خودی خود از بین نروند و یا درد بسیاری را ایجاد کنند، سنگ ها باید شکسته شده و از بین روند.

درمان سنگ کلیه بسته به این دارد که اندازه آن چقدر بوده و در کجای مثانه ایجاد شده باشد. همچنین درمان سنگ کلیه بستگی به این دارد فرد چه علائمی داشته باشد.

به طور کلی روش های درمان سنگ کلیه عبارتند از :

 • داروها
 • جراحی

 

داروها

در ابتدا سنگ کلیه از طریق مصرف دارویی قابل درمان می باشد. البته درمان سنگ کلیه بسته به نوع و دلیل تشکیل و حجم آن متفاوت می باشد. بسیاری از سنگ های کلیه نیازی به درمان تهاجمی ندارند بلکه از طریق دستگاه تناسلی دفع می شود.

مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن می توانند کمک کننده باشند. همچنین ممکن است برای تسکین حالت تهوع نیاز به دارو باشد. داروهای تجویزی می توانند شامل موارد زیر باشند :

 • مسدود کننده های مجرای کلسیم و آلفا بلاکرها
 • سیترات پتاسیم یا سیترات سدیم

 

مسدود کننده های مجرای کلسیم و آلفا بلاکرها

چنین داروهایی حالب فرد را شل می کنند، لوله ای که ادرار از طریق آن از کلیه به مثانه منتقل می شود. حالب پهن تر، به حرکت سریع تر سنگ کمک می کند.

 

سیترات پتاسیم یا سیترات سدیم

این دارو ها می توانند به جلوگیری از تشکیل سنگ کلیه که توسط اسید اوریک ایجاد می شوند، کمک کنند.

 

جراحی

بعضی اوقات، سنگ کلیه بسیار بزرگ بوده و خود به خود از بین نمی رود. در صورتی که یکی از علائم و مشکلات زیر را داشته باشید، پزشک باید سنگ را شکسته و آن ها را از بین ببرد :

 • درد زیاد داشته باشید.
 • عفونت داشته باشید.
 • نتوانید ادرار کنید چرا که سنگ مانع ادرار می شود و ادرار از کلیه به مثانه نمی تواند انتقال یابد.

در این صورت جراح می تواند از چندین روش جراحی استفاده کند که عبارتند از :

 • سنگ شکنی با شوک موجی (SWL)
 • اورتروسکوپی
 • نفرولیتوتومی از راه پوست یا نفرولیتوتریپسی از راه پوست
 • جراحی باز

 

سنگ شکنی با شوک موجی (SWL)

این روش جراحی متداول ترین روش درمانی است که برای سنگ های کوچک یا متوسط ​​بهتر عمل می کند. پزشک با هدف آنکه امواج صوتی پر انرژی می توانند برای تجزیه سنگ کلیه به قطعات کوچک بهتر عمل کنند، این روش جراحی را پیش رو می گیرند. یک سری امواج شوکی به بدن وارد می شوند که از حارج از بدن وارد می شوند، به همین دلیل است که گاهی اوقات این روش، SWL خارج از بدن نامیده می شود.

 

اورتروسکوپی

ابتدا پزشک یک مجرای نازک و انعطاف پذیر را از طریق مجرای ادرار، مثانه و سپس درون حالب قرار می دهد تا به سنگ برسد. اگر سنگ کوچک باشد، می توانند از یک حالب برای برداشتن آن استفاده کنند. اگر سنگ بزرگ تر باشد، لیزر عبور داده شده می تواند آن را تجزیه کند. جراحی با لیزر یکی از روش های از بین بردن سنگ کلیه است. به بیان دیگر، هنگامی که سنگ در حالب باشد می توان از این روش استفاده نمود. متخصص در این روش سعی می کند که با استفاده از لیزر، سنگ کلیه را خرد کند تا به صورت طبیعی هنگام ادرار خارج شود.

روش لیزر شایع ترین و پرکاربردترین روش برای از بین بردن سنگ کلیه می باشد، دقت شود که حتی روش لیزر برای خرد کردن سنگ های بزرگ نیز کاربرد دارد.

 

نفرولیتوتومی از راه پوست یا نفرولیتوتریپسی از راه پوست

اگر سنگ کلیه بزرگ باشد یا سایر روش ها نتوانند به اندازه کافی آن را خرد و تجزیه کنند، این روش های جراحی توصیه می گردند. پزشک با استفاده از یک لوله نازک که از طریق پوست وارد می شود تا به سنگ برسد و آن ها را از بین ببرد که این روش نفرولیتوتومی نام دارد. روشی نیز وجود دارد که سنگ را می شکند که به آن نفرولیتوتریپسی می گویند.

این روش ها نیاز به 1 یا 2 دو روز استراجت در بیمارستان دارند و باید برای جلوگیری از درد بعد از جراحی، از داروهای تجویز شده استفاده گردد.

 

جراحی باز

جراحی باز، یکی دیگر از روش های درمان سنگ کلیه می باشد، که امروزه به ندرت انجام می شود. هنگامی که سنگ بسیار بزرگ باشد، یا ظاهر غیر طبیعی داشته باشد، از این روش استفاده می شود. در این روش پزشک متخصص برشی را در کمر ایجاد می کند تا به حالب یا کلیه دسترسی داشته باشد و سنگ را از دهانه خارج نماید.

 

بعد از انجام این جراحی، ممکن است نیاز باشد تا چند روز در بیمارستان استراحت کرد. 4 الی 6 هفته لازم است تا بهبودی کامل ممکن است طول بکشد.

جراح معمولاً از آزمایشگاه درخواست می کند تا نوع سنگ را شناسایی کند، بنابراین ممکن است برای جلوگیری از آنها در آینده انیاز است تا دارو مصرف شود.

 

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 16 =