اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۳ دقیقه
سرطان مجاری ادرار

سرطان مجاری ادرار

آنچه می خوانید...

سرطان مجاری ادرار

سرطان مجاری ادرار در مردان نادر است و غالبا در مردان بیش از پنجاه سال یافت می شود . انسیدانس تنگی مجاری ادرار در مردان مبتلا به سرطان مجاری ادرار 24 تا 76 درصد است . شایعترین محل سرطان، مجاری ادرار بولوممبرانو است (60 درصد) و سپس نوبت به مجاری ادرار آلتی (سی درصد) و مجاری ادرار پروستاتی (10 درصد) می رسد . هر چه ضایعات دیستال تر باشند، پرونگنوز بهتری دارند .

سرطان مجاری ادرار
سرطان مجاری ادرار

از نظر بافت شناسی، سرطان مجاری ادرار در مردان در هشتاد درصد موارد SCC است و سپس نوبت به TCC (15 درصد) و آدنوکارسینوم و تومورهای آندیفرانسیه (5 درصد) می رسد .

سرطان مجاری ادرار در زنان بالای 50 سال و سفید پوست بیشتر دیده می شود . SCC شایعتر است (60 درصد) و سپس نوبت به TCC (20 درصد)، آدنوکارسینوم (10 درصد)، کارسینوم آندیفرانسیه و سارکوم (8 درصد)، و ملانوم (2 درصد) می رسد . اغلب موارد سرطان مجاری ادراری در زنان در زمان تشخیص، پیشرفته ی موضعی هستند و یک سوم پروگزیمال یا تمام مجاری ادرار را در برمی گیرند .

علل سرطان مجاری ادرار (Urethral Cancer)

  1. مردان: نئوپلاسم، احتمالا مرتبط با التهاب مزمن
  2. زنان: احتمالا مرتبط با عفونت و تحریک مزمن

علائم سرطان مجاری ادرار

  1. مردان: تکرر ادرار، درد آلت، سوزش ادرار، توده ی قابل لمس مجاری ادرار، غدد لنفاوی مغبنی قابل لمس (20 درصد)، کاهش قدرت جریان ادرار، خونریزی از مجاری ادرار، فستیول مجاری ادرار به پوست
  2. زنان: سوزش ادرار، تکرر ادرار، سفتی یا توده ی قابل لمس مجاری ادرار، ترشحات بدبوی مجاری ادرار، غدد لنفاوی قابل لمس در یک سوم موارد و حاکی از متاستازهای دور دست در 90 درصد

درمان سرطان مجاری ادرار

درمان سرطان مجاری ادرار در مردان به قرار ذیل است:

درمان سرطان مجاری ادرار دیستال را می توان با TUR (رزکسیون ترانس اورترال) و فولگوراسیون (تخریب بافت با استفاده از جریان الکتریکی پرفرکانس) درمان کرد .

اگر سرطان، مجاری ادراری بولبوممبرانو را درگیر کند و سطحی باشد، TUR و فولگوراسیون یا اکسیزیون سگمنتال و نزدیک سازی مجدد مجاری ادرار انجام می گیرد .

دکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

سرطان مجاری ادرار پروستاتی ممکن است TCC یا آدنوکارسینوم باشد . اگر ضایعه ی تومورال، سطحی باشد، TUR انجام می گیرد ولی اگر ضایعه، تهاجمی باشد، سیستوپروستاتکتومی و اورترکتومی توتال انجام می گیرد . میزان بقای 5 ساله در بیماری تهاجمی کمتر از بیست درصد است .

در بیماران مبتلا به T3 یا بالاتر در صورتی بهترین نتایج به دست می آید که مولتیپل تراپی  (شیمی درمانی کمکی جدید و رادیاسیون تراپی با یا بدون جراحی) انجام گیرد .

درمان سرطان مجاری ادرار در زنان به قرار ذیل است:

درمان سرطان مجاری ادرار زنان به محل و گسترش تومور بستگی دارد .

در تومور دیستال لوکالیزه و سطحی، اکسیزیون لوکال به کار می رود .

در ضایعات تهاجمی پروگزیمال، جراحی وسیع غالبا مورد نیاز است و شامل اورترکتومی، سیستکتومی، دیسکسیون غدد لنفاوی و خارج کردن اغلب یا تمام قسمت های واژن می باشد .

دیگر روش های درمان عبارتند از درمان های ترکیبی مثل شیمی درمانی قبل از جراحی و XRT و سپس سیستواورترکتومی رادیکال .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اورولوژی خانم مراجعه نمایید.

برخی از خدمات دکتر مریم تراب پرهیز :

سرطان مثانه

سرطان بیضه

سرطان پروستات

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 14 =