سنگ های مجاری ادراری

سنگ های مجاری ادراری :

طبق آماری که بدست آمده است ، در جامعه دو الی سه درصد مردم به سنگهای ادراری و سنگهای کلیه مبتلا می شوند ، عوامل مختلفی در سنگ سازی نقش دارند نظیر عوامل محیطی و عوامل ژنتیک

دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادراربیان می کنند که ازمیان بیماران یک چهارم کسانی که جهت بیماری سنگ کلیه  و یا مجرای ادرار مراجعه می کنند ، اشخاصی می باشند که در اقوام درجه یک این اشخاص سابقه بیماری وجود داشته است .

دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار از دیگر عوامل سنگ ساز را عوامل محیطی که باعث غلیظ شدن ادرار می شوند بیان می کنند .

اشخاصی که در فصول گرم سال آب کمتری را مصرف می کنند نسبت به سایرین بیشتر در معرض مبتلا شدن به سنگ های ادراری را دارند .

مصرف اشتباه رژیم غذایی از دیگر عوامل سنگ سازی هستند ، اشخاصی که از رژیم غذایی پرنمک و یا به مصرف زیاد گوشت می پردازند بیشتر در معرض سنگ سازی هستند .

لازم به ذکر است در ابتدا سنگ های کلیه در بخش کلیه ها ساخته می شوند ، سپس به مرور زمان به نواحی قسمت های پایین تر مانند مثانه منتقل می شوند .

سنگ های سیستم ادراری معمولا دارای جنس اگزالات کلسیم می باشند ، اما در برخی از موارد جنس سنگ ها از جنس فسفات کلسیم و اسیداوریک و… نیز می باشند .

بسته به محل سنگ های ادراری ، اندازه و جنس سنگ های ادراری علائم آنها متفاوت است .

%d8%b3%d9%86%da%af-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%ac%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%af%d8%b1%d8%a7%d8%b1%db%8c

علائم سنگ های ادراری به عوامل مختلفی بستگی دارد اما دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادراری بیان می کنند که هر شخصی خونی شدن ادرار و درد پهلو و یا عفونت های مکرر ادرار روبرو شد به پزشک مراجعه نمایید زیرا این علائم بیان کننده سنگ کلیه می باشند.

توجه به این نکته الزامی است اگر شخص سابقه بیماری سنگ کلیه و یا سنگ های سیستم ادراری دارد نسبت به علائم فوق حساس تر باشد و سریع تر به پزشک مراجعه نماید .

روش های تشخیص سنگ ادراری و سنگ کلیه :

 • سونوگرافی
 • IVP
 • آنالیز سنگ های خارج شده
 • علائم سنگ های کلیه
 • گرافی ساده شکم

سونوگرافی رایج ترین راه حل تشخیص سنگ سیستم ادراری است ، در برخی از مواقع دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار تشخیص می دهند که بیمار عکس رنگی از کلیه ها بگیرد (IVP) و یا عکس از شکم تهیه نماید که در اصطلاح پزشکی به آن (KUB) تهیه نمایند در برخی از مواقع نیاز است بیمار سی تی اسکن و یا سایر روش ها را انجام دهد .

دکتر تراب پرهیز با تجربه در جراحی زیبایی زنان و متخصص کلیه و مجرای ادرار بیان می کنند که اگر سنگ های ادراری کمتر از شش میلیمتر و یا کمتر باشد نیاز است در رژیم غذایی خود نگرش داشته و مصرف مایعات را افزایش دهند ، اما اگر سنگ ها در حالب باشند بنابر تشخیص متخصص کلیه و مجرای ادرار بیمار باید سنگ شکنی را انجام دهد ، در ادامه سایر روش های درمانی سنگ کلیه را بیان می کنیم :

درمان دارویی بیماری سنگ های مجاری ادراری :

دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار درمان دارویی را برای سنگ های ادرار مفید می دانند ، درمان دارویی از افزایش اندازه سنگ ها و یا ایجاد سنگ های بعدی نیز پیشگیری می کند .

معمولا زمانی که سنگ های ادراری کوچک هستند می توان با درمان دارویی پاسخ می دهند و یا دفع می گردند ، دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار طبق تجربیات فراوانی که دارند بیان می کنند سنگ های بزرگ ویا جنس خاص را نمی توان با درمان دارویی از بین برد .

سنگ شکنی برون اندامی :

در این روش از امواج شبیه به امواج صوتی از روی پوست بدن سنگ شکنی انجام می شود ، دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار اظهار می کنند در این روش نیازی به بیهوشی و یا بی حسی نمی باشد .

روش درمانی سنگ شکنی برون اندامی معمولا برای سنگ های کلیه که دارای سایز 5/2 است و یا دارای سایز کمتر است پاسخ می دهد ، لازم به ذکر است که این روش درمانی به شکل سرپایی انجام می شود .

اگر سنگ های حالب در بخش ابتدایی باشند می توان از این روش درمانی برای درمان آنها استفاده کرد ، از مزیت های سنگ شکنی برون اندامی می توان به ترخیص بیمار در همان روز باشد ، در روزهای آینده خارج شدن سنگ های ادرار ، در زمان ادرار خارج می شوند .

دراصطلاح پزشکی به این درمان ESWL می گویند .

سنگ شکنی درون اندامی سنگ های ادراری :

در این روش درمانی هوای فشرده با ضرباتی به سنگ شکنی می پردازند ، این نوع سنگ شکنی به اشتباه بنام سنگ شکنی لیزری معروف شده است .

البته برای سنگ شکنی علم لیزر نوع لیزری را ارائه کرده است که متاسفانه هنوز در ایران رایج نشده است .

سنگ شکنی درون اندامی معمولا با بی حسی موضعی و یا تحت بی هوشی عمومی انجام می شود ، دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار برای درمان سنگ های حالب از این روش درمانی استفاده می کند .

خرد و یا خارج شدن سنگ از طریق دستگاه مخصوص  مجرای ادرار وارد مثانه می گردد ، پس از وارد شدن به حالب عملیات سنگ شکنی را انجام می دهد .

در این روش درمانی معمولا نیاز است بیمار یک روز بستری شود ، البته دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار بستری شدن بیمار را بنابر حالت و شرایطی عمومی بیمار تعیین می کنند .

خارج کردن سنگ کلیه از راه پوست :

این روش درمانی که در اصطلاح پزشکی PCNL نام دارد ، از راه برش پوستی که در ناحیه پهلو ایجاد می شود و دارای اندازه دو سانتی متر است سنگ را در ابتدا خرد سپس خارج می کنند ، خارج کردن سنگ کلیه از راه پوست معمولا نیاز به سه روز بستری شدن در بیمارستان دارد ، این روش درمانی با بی هوشی عمومی انجام می شود .

پانسمان ها در روش خارج کردن سنگ کلیه از راه پوست معمولا پس از سه روز برداشته می شوند که بیمار پس از آن می تواند به استحمام بپردازد .

دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجرای ادرار به بیماران توصیه می کند چند روز استراحت نمایند سپس به انجام فعالیتهای روزانه خود بپردازند .

درمان سنگ های کلیه با عمل جراحی باز :

سنگ بزرگ را معمولا با عمل جراحی باز می توان از بین برد، دکتر تراب پرهیز متخصص کلیه و مجاری ادراراین روش را با بی هوشی عمومی انجام میدهند ، در این روش در ناحیه پهلو یک برش بیست سانتی متری ایجاد می گردد .

در اصطلاح به سنگ های بزرگ ، سنگ های شاخ گوزنی می گویند .

راه های ارتباطی دکتر مریم تراب پرهیز

جراحی زیبایی واژن

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادرار

بی اختیاری ادرار  و نازایی، پرستات

کانال تلگرام دکتر مریم تراب پرهیز: dr_torabparhiz

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

شماره های تماس: 02188775457

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر مریم تراب پرهیز

 

3 thoughts on “سنگ های مجاری ادراری

 1. ladan - سپتامبر 5, 2018 در 7:09 ق.ظ

  سلام خانم دکتر خواهر من سنگ کلیه داره امکان داره منم بعدا بگیرم ؟ روش های پیشگیری از سنگ کلیه چیه ؟

  پاسخ
  • - اکتبر 17, 2018 در 5:54 ق.ظ

   سلام بهتر است تحت کنترل باشید و به پزشک مراجعه نمایید تا در این زمینه مورد بررسی قرار بگیرید .

   پاسخ
 2. fafa - سپتامبر 5, 2018 در 7:10 ق.ظ

  سلام خسته نباشید اندازه سنگ کلیه چقدر باشه مجبور هستیم جراحی کنیم ؟

  پاسخ

پاسخ

8 + هجده =

Call Now Button