اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۵ دقیقه
شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان

آنچه می خوانید...

شب ادراری کودکان

آیا می دانستنید که شب ادراری کودکان تا سن شش سالگی طبیعی است و تا سن ده سالگی شایع است. شب ادراری موضوعی نگران کننده نیست و کاملا قابل کنترل است. در صورتی که مادر در کودکی شب ادراری داشته است احتمال این که کودک ایشان شب اداری داشته باشد بیشتر است و اگر هر دو والدین سابقه شب ادراری در دوران کودکی داشته اند درصد این مشکل در فرزندشان بیشتر است. تا سن شش سالگی شب ادراری طبیعی است و ممکن است تا شش سالگی خود به خود درمان شود ولی گاهی ممکن است تا سن بلوغ هم این روند ادامه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

 • قرص شب ادراری کودکان
 • شب ادراری کودکان سه ساله
 • درمان شب ادراری کودکان 8 ساله
 • درمان دارویی شب ادراری کودکان
 • اسپری شب ادراری کودکان
 • آیا درمان شب ادراری کودکان با طب سنتی امکان پذیر است؟
شب ادراری کودکان
شب ادراری کودکان

شب ادراری چیست؟

یک کودک بالا ی شش سال حداقل دو بار در هفته و بیش از سه ماه متدوالی در موقعی که شب خواب هست رختخواب خود را خیس کند در این صورت گفته می شود این کودکان مبتلا به شب ادراری هستند و این با بی اختیاری ادرار کاملا متفاوت است.

علل ایجاد شب ادراری

 • وراثت
 • مثانه کوچک (گاهی اوقات هست که ظرفیت مثانه کوچک تر است.)
 • مثانه های که دیواره ضخیم دارند این مثانه ها باز نمی شوند و قابلیت ارتجاعی ندارند.
 • عفونت ادراری
 • کمبود هورمون ضد ادرار

در بدن ما یک هورمونی هست بنام آنتی دیورتیک است. این ها ادرار اضافی را از کلیه ها جذب می کند و به خون بر می گردد. افرادی که این هورمون را کم دارند مبتلا به شب ادراری هستند.

 • دیابت (قند کنترل نشده ممکن است یکی از علل شب ادراری باشد.)
 • بیماری های عصبی و زمینه ای

به طور مثال زمانی که کودکی متولد می شود در کمر این ها یک زائده ای است بنام مننگوسل این مشکل زمینه های را برای مثانه های عصبی مستعد می کند که موجب می شود مثانه کوچک و پر فشار شود.

 • مسائل روحی و روانی

اضافه شدن استرس و اضطراب در کودک یکی از علل ایجاد شب ادراری است.

درمان شب ادراری کودکان

شب ادراری کودکان دلایل گوناگونی دارد که برخی جنبه جسمی و برخی دیگر جنبه روحی و روانی دارند و در اغلب موارد کودکان با هر دو مسئله درگیر هستند بعضی عوامل از جمله کمبود هورمون یا کاهش ظرفیت مثانه، عفونت های ادراری و عوامل روانی و استرس ها می توانند موجب شب ادراری کودکان شوند.

برای اصلاح این مشکلات پیش از هر دارو و درمانی باید نسبت  به رفتار درمانی  اقدام کرد و این امر مستلزم همکاری کودک و والدین است. برای درمان این مشکل باید به پزشک متخصص اورولوژی و روانپزشک کودک مراجعه کرد . استفاده از تشک هشدار دهنده برای بیدار شدن کودک هنگام تخلیه ادرار هم توصیه شده است. باید مایعات زیاد مانند آب میوه، آب، دوغ و … در طی روز برای افزایش حجم مثانه به کودک خوراند. کودک نباید با فاصله کوتاهی پس از مصرف مایعات ادرار کند و این زمان باید به مرور افزایش یابد. کودک نباید از مواد تحریک کننده مثل ادویه جات: فلفل، سرکه، نوشیدنی های گاز دار، افزودنی های خوراکی و البته نوشابه های کافئین دار به مقدار زیاد استفاده کند.

برای درمان باید بررسی شود و علل زمینه ای را مشخص کنیم و در صورتی که عفونت دارد باید عفونت ادراری را درمان کرد و یا اگر کمبود هورمون ها ضد ادرار دارند باید اسپره های مخصوص یا قرص قبل از خواب استفاده کنند. در کل در صورت بروز هر یک از عوامل در ابتدا باید آن علل را بررسی و بعد درمان کرد.

اگر مثانه کوچک است باید این مثانه را آرام آرام بزرگ کرد و به کودکان توصیه می شود در طول روز ادرار خود را نگه دارند و فواصل ادراری خود را طولانی تر کنند و این عمل سبب می شود تا حجم مثانه بیشتر شود این توصیه به کودکان خیلی مهم است.

آیا می دانستنید که شب ادراری کودکان تا سن شش سالگی طبیعی است و تا سن ده سالگی شایع است. شب ادراری موضوعی نگران کننده نیست و کاملا قابل کنترل است. دکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

کنترل و آموزش به کودکان

آموزش دادن به کودک برای رفتن به دستشویی بسیار مهم است و پشتکار والدین شرط اول است. تغییر محیط و فضای دستشویی برای کاهش استرس کودکان توصیه شده است. چند ساعت پس از آنکه کودک خوابید آن را بیدار کنید تا آن را به دستشویی ببرید. این کار بهتر است سه ساعت پس از خواب انجام شود و مسئله مهم دیگر این است که قبل از خواب حتما دستشویی روند.

عوارض شب ادراری کودکان

خجالت ، کم رویی، گوشه گیری و احساس افسردگی از عوارض روانی شب ادراری است که خود آن ها استرس کودک را افزایش داده و درمان او را به تاخیر می اندازد. کودک را به خاطر شب ادراری تنبیه نکنید و به او اطمینان دهید که مشکلش قابل درمان است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص اورولوژی خانم به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

درمان بی اختیاری ادرار در مردان

انواع بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار با روش مینی اسلینگ

سوالات متداول بی اختیاری ادرار

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 − شش =