اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۳ دقیقه
عفونت ادراری

علائم عفونت ادراری

آنچه می خوانید...

علائم عفونت ادراری

آیا تا به حال مبتلا به عفونت ادراری شده اید ؟

آیا می دانید چه راه های درمانی برای عفونت ادراری وجود دارد ؟

آیا علائم عفونت ادراری را می شناسید ؟

سالیانه 150 میلیون نفر به عفونت مجاری ادراری مبتلا می شوند . این آمار نشان می دهد این عارضه می تواند در زندگی افراد تا چه میزان مهم باشد . با ما همراه باشید تا در این مقاله بیشتر این بیماری را بشناسید .

عفونت ادراری

در سال 7 میلیون نفر سیستیت حاد در خانم ها تشخیص داده می شود . بروز این بیماری در زنان جوان تا 20 درصد افزایش می یابد ، در حالی که این درصد در مردان جوان ثابت می ماند .

در اواخر زندگی بروز UTI در هر دو جنس افزایش می یابد . ریسک فاکتورها در زنان مسن شامل پرولاپس مثانه و جراحی ژنیکولوژیک و در مردان مسن BPH و انسداد خروجی مثانه است . بیشترین مورتالیتی و موربیدیتی حاصل از UTI در سنین زیر 1 سال و بالای 65 سال است .

عفونت ادراری

نشانه های بیماری چیست ؟

شایع ترین نشانه های UTI شامل سوزش اداری ، فوریت در ادرار و تکرر ادرار است . علائم پیلونفریت همچون درد پهلو ، حساسیت زاویه ی دنده ای مهره و تب نیز حس می شود . مهم است که بتوانیم عفونت اولیه را از عفونت راجعه ، به دلیل درمان های متفاوت ، افتراق دهیم .

تداوم حضور باکتری  معمولا در عرض چند هفته پس از عفونت قبلی ، اتفاق می افتد و ممکن است نشان دهنده سنگ ، فیسنوال وزیکوواژینال یا ناهنجاری آناتومیکی باشد . تمام مواردی که باعث افزایش ریسک UTI عرضه دار می شود عبارتند از :

سابقه استفاده از وسایل ارولوژیک ، کاتتر ادراری ، دیابت ، مقاربت جنسی ، پروستاتیت باکتریال مزمن و بارداری .

معاینه برای عفونت ادراری

معاینه ژنیکولوژیکال در رد منبع عفونت صعودی یا واژینیت به بیمار ، کمک خواهد کرد و همچنین معاینات ممکن است وجود پرولاپس ( شامل رکتوسل ، سیستوسل و یا انتروسل ) را شناسایی کنند .

آنالیز ادراری اغلب باکتریوری ، پیوری و میکروهماچوری را مشخص می کند . اگر عفونت راجعه باشد و یا اگر فاکتورهای پیچیده ای هم چون سابقه هیدرونفروز ، سنگ کلیه ، ضخیم بودن دیواره مثانه وجود داشته باشد ، کشت ادرار انجام می شود .

درمان عفونت ادراری

در ابتدا درمان آنتی بیوتیکی آغاز می شود . یک دوره سه روزه از آنتی بیوتیک به اندازه دوره 14 – 7 روزه در UTI غیر عارضه دار ، موثر خواهد بود . فلوروکینولون ها باید در موارد مقاوم تجویز شوند .

در ضمن باید دوز آنتی بیوتیک را در بیماری های کبدی و کلیوی تنظیم شود و در عفونت راجعه باید پروتکل درمانی اصلاح شود یعنی برای عفونت های راجعه ، نیاز به ارزیابی های ارولوزیکی است و اگر یک کانون عفونت شناسایی شد ، باید برداشته شود .

در این مورد اگر عفونت مربوط به مقاربت جنسی باشد ، پروفیلاکسی موثر خواهد بود . این نکته نیز باید رعایت شود که کشت حساسیت به آنتی بیوتیک ، همواره برای انتخاب آنتی بیوتیک مناسب انجام شود .

دکتر مریم تراب پرهیز جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری، با متدهای نوین، خدمات درمانی و زیبایی خود را با تجربه و تبحر بالا به انجام می رساند و با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند.

نتیجه گیری

بر طبق آنچه ذکر شد عفونت ادراری در بین افراد از جمله خانم ها وجود دارد و باید با مراجعه به موقع به متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری ، اقدامات لازم برای کنترل بیماری صورت گیرد .

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 19 =