علت سرطان بیضه

علت سرطان بیضه

آیا در مورد سرطان بیضه اطلاعی دارید ؟

آیا می دانید سرطان بیضه چگونه ایجاد می شود ؟

سرطان بیضه یکی از سرطان های شایع سنین جوانی است . در مقایسه با سرطان های دیگر درمان پذیرتر است و مرگ و میر ناشی از آن حداقل می باشد .

سرطان بیضه

تومور های بدخیم بیضه نسبتا نادر هستند شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در مردان بین 35 – 25 سالگی است .

حدود 94 % این ها تومور های زایگر بوده و بقیه تومور های بافت زمینه ای غدد جنسی و تومور های ثانویه بیضه می باشند . تراتوم خالص و سرطان های جنینی در شیرخواران و کودکان شایع هستند . سمینوم اسپرماتوسیتیک ، لنفوم بدخیم و سایر تومورهای ثانویه بیشتر در سنین بالای 50 سالگی ایجاد می شوند . تومور های بیضه، همانند نهان بیضگی ، مختصرا در طرف راست بیشتر دیده می شوند . سمینوم در میان تومورهای سلول زایگر شایع ترین توموری است که می تواند هر دو بیضه را مبتلا سازد . اگر چه شایع ترین تومور دو طرفه بیضه لنفوم بدخیم است .

تومورهای بیضه در بیماران با سابقه نهان بیضگی ، 3 -14  برابر بیشتر از آن هایی است که نزول بیضه آن ها طبیعی است .

سرطان بیضه

انتشار تومور های بیضه

تومورهای سلول زایگر بیضه تقریبا همیشه اول از طریق لنف و بعدا از طریق خون منتشر می شوند . استثنائا کوریو کارسیوم خیلی زود و از طریق خون پراکنده می شود . پراکندگی های لنفی از بیضه راست به گروه های لنفاوی بین آئورت واجوف ، اطراف ورید اجوف تحتانی ، اطراف آئورت ، ایلیاک اصلی راست ، ایلیاک خارجی راست و از بیضه چپ به گروه های لنفاوی اطراف آئورت و ایلیاک اصلی چپ و ایلیاک خارجی چپ انتشار پیدا می کند . انتشار از راست به چپ نسبتا شایع بوده ولی انتشار از چپ به راست گزارش نشده است . تهاجم به اپیدیدیم یا طناب بیضه ، زهکشی اولیه تومور را تغییر داده و شانس ابتلای گره های لنفاوی ایلیاک خارجی و سدادی را افزایش می دهد . پراکندگی مغبنی در صورتی که تومور به پرده آلبوژینه تهاجم کرده یا بیمار قبلا عمل جراحی بر روی مجرای مغبنی داشته ، دیده می شود . پراکندگی های احشایی اغلب به ترتیب زیر صورت می گیرد : ریه ها ، کبد ، مغز ، دستگاه گوارشی ، استخوان ، فوق کلیه ، صفاق و طحال .

نشانه های سرطان بیضه

شایع ترین نشانه ، توده یا تورم بیضه می باشد . بزرگ شدن بیضه تدریجی بوده و گاهی ممکن است دردناک باشد . وجود هر گونه ضایعات هیپواکو در سونوگرافی قویا مشکوک به بدخیمی است . ممکن است در ناحیه فوق ترقوه یا حتی در کشاله ران ، توده لنفاوی بزرگی لمس شود . ژنیکوماستی در 4 – 2 % بیماران دیده می شود .

یافته های پرتونگاری

انجام رادیوگرافی اولیه قفسه صدری ( رخ و نیمرخ ) الزامی است . توموگرافی تمام ریه و سی تی اسکن فقط زمانی که ظن بالینی بالا بر متاستاز ریوی باشد ، توصیه می گردد . در بیماران با توده خلف صفاق ، انجام CT Scan ریه می تواند مفید باشد .

نمونه برداری

راه صحیح نمونه برداری در تومور مشکوک بیضه ، خارج کردن بیضه از ناحیه مغبنی است .

درمان سرطان بیضه

اگر بیمار بدخیم را نتوان با معاینات فیزیکی رد نمود ، جراح باید برشی مغبنی داده و بیضه را از درون کیسه بیضه بیرون آورده و بازدید و لمس نماید . اگر حتی در این موقع هم قادر به رد کردن بدخیمی نبودیم باید رادیکال ارکیکتومی بیضه که عبارت از برداشتن بیضه و اپیدیدیم و طناب بیضه تا ناحیه حلقه مغبنی داخلی است را انجام داد.

دکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

چون شیوع تومور دو طرفه در حدود 2 – 1 % است لمس دقیق بیضه باقی مانده الزامی است . عکس برداری قفسه صدری به طور معمول لازم است و میزان AFP و BHCG را باید در هر معاینه تعیین نمود . با مراجعه به جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری اداری و راه های پیشگیری و درمان به موقع می توان روند بهبود را بهتر انجام داد.

مقالات مرتبط با این مقاله :

توده کیسه ی بیضه

پیچ خوردگی بیضه

بیماری های بیضه

پاسخ

20 − 9 =

Call Now Button