اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۴ دقیقه
واریکوسل-گرید-1

واریکوسل گرید 1

آنچه می خوانید...

واریکوسل گرید 1

در بدن تمام افراد دو نوع رگ وجود دارد، سیاهرگ و سرخرگ ها. سیاهرگ ها با داشتن دریچه لانه کبوتری وظیفه ممانعت از بازگشت خون به عقب و و هدایت جریان خون را به طرف قلب به عهده دارد.اگر این عملکرد برعکس شود یعنی شاهرگ های لانه کبوتری باعث برگشت خون به عقب شود در واقع واریسی شدن رگ های بیضه را در پی دارد که بیماری واریکوسل از این عارضه  نمایان می شود. واریکوسل یعنی واریسی شدن رگ های بیضه به آن گفته می شود. شایع ترین علت ناباروری که قابل درمان در آقایان می باشد را واریکوسل تشکیل می دهد. به خاطره واریسی شدن رگ ها باعث ایجاد اختلال خون  در بیضه می شود که در نتیجه نطفه های غیر طبیعی ایجاد می شود که خوشبختانه با جراحی این عارضه قابل رفع و درمان می باشد.

انواع واریکوسل براساس گرید

  • واریکوسل گرید 1

رگ های بیماران در این درجه مشخص نمی باشد و اورولوژیست حاذق با معاینه فیزیکی آن را لمس می نماید.

  • واریکوسل گرید 2

در واریکوسل گرید 2 همچون گرید 1 واریکوسل با چشم قابل دیدن نمی باشد و با لمس کردن بیضه می توان تشخیص داد.

  • واریکوسل گرید 3

در واریکوسل گرید 3 با چشم قابل مشاهده می باشد و فرد می داند که بیماری واریکوسل دارد.

واریکوسل-گرید-1

علائم واریکوسل

  • درد داشتن
  • عدم گردش جریان خون در بیضه ها
  • بزرگ شدن یک یا هر دو بیضه ها
  • آب آوردن بیضه مشکل دار
  • برجسته شدن بیضه
  • ایجاد یک کیسه در بالای بیضه

جراحی باز واریکوسل

یکی از عمل های جراحی به منظور درمان ناباروری آقایان، درمان واریکوسل می باشد، به منظور عمل واریکوسل یکی از جراحی ها، عمل جراحی باز می باشد که این عمل به صورت سنتی از قدیم الایام صورت می گرفته است که امروزه جراحان آن را به صورت روتین انجام می دهند. در این روش اقدام به باز نمودن رگ های خراب شده یا رگ های گشاده شده می کنند و جدا می نمایند. در نتیجه درمان واریکوسل را انجام می دهند در روش جراحی باز یک شکاف کوچکی در ناحیه مذکور ایجاد می کنند. باید گفت که شکاف باید کاملا باز شود و رگی مشکل دارد را باید مشخص نمایند . سپس به دنبال رگ های بیضه رفته و اقدام به بالا کشیدن می کنند تا رگ های خراب را باز نمایند . باید گفت رگ های سیاه همان رگ های واریسی می باشند.  این رگ ها حالت پاواریس می آورد. متخصص بیماری های کلیه اقدام به قطع نمودن رگ های خراب می کند و سپس خروجی ها را می بندد و عمل تمام می شود و طول درمان 10 دقیقه می باشد و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد و با بی حسی موضعی صورت می گیرد. امروزه عمل واریکوسل برای درمان ناباروری آقایان یکی از عمل هایی است که باعث می شود 60 درصد کیفیت اسپرم و بهبودی آن اتفاق بیفتد. این عمل 6 ماه طول می کشد تا نطفه های جدید باز گردند . بعد از عمل بیمار می تواند به امور روزمره و فعالیت های زندگی بر گردد و از انجام و حمل وسایل سنگین تا 6 ماه اجتناب کند تا بعد از دادن یک چکاپ و تشخیص اورولوژیست به ورزش های سنگین بپردازد.

جراحی لاپاراسکوپی

این عمل نیاز به ایجاد شکاف ندارد و تنها با وارد نمودن لوله باریک در قسمت مذکور اقدام به وارد کردن گاز و عبور دوربین می کنند تا با این پروسه قسمت های داخلی بزرگ شده  و با استفاده از تصاویری که در صفحه مانیتور ایجاد می شود اقدام به جراحی و درمان واریکوسل نمایند.

جراحی میکروسکوپی واریکوسل یا میکروسرجری

 در این عمل، جراح با واردن کردن میکروسکوپ اقدام به جراحی وارید های مشکل دار می نماید و در نهایت اقدام به بستن ورید های باز می کند که هیچ گونه عوارض جانبی و درد و ناراحتی برای بیمار به همراه ندارد.

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × 1 =