اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

[ratemypost]
۵ دقیقه
واریکوسل گرید 3

واریکوسل گرید 3

آنچه می خوانید...

حدودا ده درصد از مردان، با بزرگ شدن رگ های بیضه مواجه می شوند. این مشکل واریکوسل نام دارد این بیماری گریدهای مختلفی دارد که در درجات پایین تر زیاد دردناک نیست. واریکوسل گرید 3 شدیدترین، بدترین و دردناک ترین نوع این بیماری است که رگ های بیضه را نمی توان در آن مشاهده کرد. درد بیضه ها با انجام فعالیت های ورزشی، زیاد نشستن و ایستادن بدتر می شود. در حالتی که این بیماری به موقع تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند سبب بیماری آرتروفی بیضه شود. از مهم ترین مشکلات واریکوسل، ناباروری در مردان است.

در این مقاله قصد داریم درباره واریکوسل گرید 3 و علائم و علل این بیماری و روش های درمانی آن صحبت کنیم.

واریکوسل گرید 3 یک نوع بیماری شایع در مردان است که سبب کاهش اسپرم و تحرک آن ها شده و می تواند حرارت بیضه ها را افزایش دهد. این امر می تواند سبب ناباروری در مردان شود.

علائم واریکوسل گرید 3

  • ناباروری
  • درد بیضه در برخی از افراد
  • از دست دادن حجم بیضه در جمعیت اطفال
  • بزرگ شدن و پیچ خوردن وریدها یا سیاهرگ ها در داخل کیسه ی بیضه
  • توده ی بدون درد، متورم و برجسته شدن کیسه بیضه

علل ایجاد واریکوسل گرید 3

یکسری دریچه های باید در ورید های بیضه تشکیل شود که به صورت شیب یک طرفه عمل می کنند و خون را از عضو خارج می کنند اگر ایرادی در تشکیل این دریچه ها باشد و یا اینکه این دریچه ها تشکیل نشوند باعث می شود خون به صورت صحیح از عضو خارج نشود.

بیضه ها برای ساختن اسپرم خوب نیازمند این هستند که در دمای دو تا چهار درجه سانتی گراد پایین تر از دمای درونی بدن که دمای شکم هست فعالیت بکنند. هنگامی که دمای جریان خروج خون از بیضه دچار مشکل شود منجر به این خواهد شد که خون حالت ایستایی پیدا می کند و بیشتر باقی می ماند و آن اختلاف دمای لازم از بین می رود و محیط گرم تر می شود و این گرم تر بودن محیط بیضه ها منجر می شود تا فرایند اسپرم سازی دچار مشکل شود. خونی که در آنجا قرار دارد خون سیاهرگی هست یعنی اکسیژن و مواد غذایی کمتری دارد و مواد زائد بیشتری دارد و این باعث می شود فرایند اسپرم سازی بیضه ها دچار نقصان شود.

درمان واریکوسل گرید 3

درمان واریکوسل شامل روش های جراحی و تصویری است. بهترین روش درمانی که برای این بیماری وجود دارد، واریکوسلکتومی میکروسکوپی زیر اینگوینال که با سونوگرافی انجام می شود، بهترین روش درمانی این بیماری است. سوالی که پیش می آید این است که این عبارت چه معنایی دارد؟

در عبارت ذکر شده، منظور از میکروسکوپی همان استفاده از میکروسکوپ بزرگی است که به هنگام عمل از آن استفاده می شود. نحوه استفاده از آن در حین جراحی به این صورت است که بالاتر از بیمار قرار گرفته و قسمت حساس و ظریف عمل با استفاده از آن انجام می شود.

با استفاده از این وسیله، پزشک متخصص ارولوژی می تواند با به وضوح دیدن رگ ها، ـن ها زا قطع نماید و مانع از برش و قطع عروق لنف های مایع بین بیضه ها شود.

به محل برش، زیر اینگوینال گفته می شود. برش به این صورت انجام می شود که یک اینچ بالاتر از آلت تناسلی و یک اینچ از طرفین باشد. در صورتی جراحی هر دو طرف، دو برش باید انجام داده شود.

نکته حائز اهمیت این است که ناحیه ایجاد زخم، با موهای عانی پوشانده می شوند، جایی که بسته عروق لنفاوی و بیضه ها از ناحیه شکم خارج می شود.

آیا درمان واریکوسل در مقایسه با تکنیک های کمک باروری در نظر گرفته می شود؟

عوامل دیگری شامل سن و زمان در دسترس برای تخمک است، زیرا ممکن است 3-6 ماه پس از اصلاح واریکوسل برای بهبود پارامترهای اسپرم افزایش یابد. پیش بینی های بهبود پس از درمان واریکوسل مانند اندازه واریکوسل، سطح هورمون تحریک کننده فولیکول، تعداد کل اسپرم های حرکتی قبل از عمل باید در نظر گرفته شود.

واریکوسل یک طرفه سمت چپ برای درمان endovascular مناسب است، در حالی که بیماران با واریکوسل سمت راست دو طرفه، یک طرفه و یا واریکوسل  سمت چپ ممکن است از ارجاع به جراحی بهره مند شوند. عود مجدد جراحی واریکوسل نیز نشان دهنده آمبولوتراپی پوستی است، با توجه به مشکل پس از عمل جراحی لنفاوی / شریانی، و احتمال تشکیل آنتی بادی / آناتومی نوع (تکرار ورید گناد). نتایج در این گروه در حدود 100 درصد، بسیار مطلوب بوده است.

واریکوسل یک بیماری شایع در سراسر جهان است. واریکوسل بیماری هست که در دوره نوجوانی ممکن هست در 15% پسران ایجاد شود و استمرار داشته باشد. در بیماری واریکوسل گرید 3 افراد می توانند از بیماری خود آگاه شوند.

مراقبت های بعد از جراحی واریکوسل گرید 3

  • جلوگیری از فعالیت های سنگین
  • بلند نکردن اجسام سنگین به مدت دو هفته
  • استراحت در دوره نقاهت کوتاه مدت و انجام فعالیت های روزانه
  • مراجعه به پزشک و پیگیری با سونوگرافی

سوالات رایج در خصوص واریکوسل گرید 3

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − هشت =