واریکوسل

واریکوسل

واریکوسل شایع ترین علت ناباروری در مردان است که بدلیل پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها  و اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه های وریدی رخ می دهد. شیوع بیماری واریکوسل در ورید بیضه چپ نسبت به بیضه راست بسیار بیشتر است. سن شروع واریکوسل معمولا در زمان بلوغ يا بلافاصله پس از بلوغ است، ولي در سن كمتر يا سن بالا نيز ممكن است ايجاد شود. همچنین واریکوسل می تواند باعث کاهش رشد بیضه ها و در نهایت موجب کاهش سایز بیضه ها گردد.

واریکوسل

بیماری واریکوسل بسته به شدت ان با تغییر شکل ظاهری بیضه ها مانند : کوچک شدن سایز ان و نرم شدن قوام بیضه و احساس درد در ان ناحیه همراه خواهد بود. احساس درد در بیماری واریکوسل با استراحت بهبود پیدا می کند و فعالیت های شدید و سنگین و ایستادن به مدت طولانی موجب تشدید آن می گردد.

واریکوسل نیز می تواند باعث کاهش حرکت اسپرم ها و تغییر شکل ظاهری ان ها گردد. واریکوسل به طور مستقیم بروی ایجاد انزال زود رس و توانایی جنسی مردان اثری نمی گذارد. عوامل بسیار زیادی مانند : کاهش جریان خون، افزایش دمای بیضه ها و کاهش اکسیژن رسانی به بیضه ها می تواند به مکانیسم بیضه ها آسیب برساند.

آیا درمان واریکوسل ضروری می باشد؟

درمان بیماری واریکوسل ممکن است ضروری نباشد ولی در صورتیکه این بیماری موجب درد یا کوچک شدن بیضه ها و همچنین باعث ناباروری در مردان شود درمان ان ضروری می باشد.

درمان واریکوسل

واریکوسل یک بیماری خوش خیم است وتنها روش درمان آن جراحی است که با هدف، بستن وريدهاي آسيب‌ديده و هدايت جريان خون به وريدهاي طبيعي انجام مي‌گيرد. در زیر به برخی روش ها درمان واریکوسل اشاره شده است :

جراحی اینگوینال : در درمان واریکوسل بوسیله این روش، توسط میکروسکوپ شکاف و برش کوچکی در قسمت تحتانی ناحیه شکم بالای بیضه ها  و در قسمت خارج از ریشه الت، ایجاد می شود.  در روش جراحی اینگوینال در درمان واریکوسل  میزان عود نیز کمتر است  و از مزیت های این روش می توان به حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب نیز اشاره کرد.

جراحی لاپاروسکوپی : در درمان واریکوسل بوسیله جراحی لاپاروسکوپی  با فرستادن گاز به داخل شکم از طریق 3 سوراخ که در شکم ایجاد می شود فضای کافی برای کار انجام می شود.

جراحی رتوپریتوئن : در درمان واریکوسل بوسیله جراحی رتوپریتوئن مانند جراحی اینگوینال می باشد با این تفاوت که در این جراحی برش و شکاف در قسمت بالاتری صورت می گیرد.

آمبولیزاسیون : در درمان واریکوسل بوسیله آمبولیزاسیون به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر را از طریق وریدهای کنار ران از طریق پوست به داخل وریدها می فرستند .

عوارض واریکوسل

آیا واریکوسل بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد؟

بیماری واریکوسل در همه مردان رخ می دهد؟

در صورت درمان نکردن بیماری واریکوسل، بر روند باروری آقایان تأثیرمستقیم می گذارد. این بیماری در ۳۵ تا ۴۴ درصد مردان مبتلا به ناباروری اولیه و در ۴۵ تا ۸۱ درصد مبتلایان به ناباروری ثانویه اتفاق می افتد. هیچ گونه ارتباطی با اختلال و نقص‌های دیگر نژاد، محل تولد یا گروه قومی در این نوع بیماری دیده نمی شود. به طور کلی ناباروری اولیه به منظور توصیف به یک زوج است که پس از حداقل یک سال تلاش برای بارداری موفق به درک مفهوم والدی نشده‌اند. ناباروری ثانویه مربوط به زوج‌هایی است که حداقل یک بار موفق شده ولی قادر به تکرار آن نیستند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری واریکوسل باید به یک اورولوژ متبحر و حاذق مراجعه شود که ما در این مقاله خانم دکتر مریم تراب پرهیز را معرفی می نماییم و شما عزیزان می توانید اطلاعات لازم را در مورد این بیماری کسب کنید.

تحقیقات پزشکی این مورد را ثابت نموده است که میزان ناباروری در مردان با واریکوسل در مقایسه با افرادی که واریکوسل ندارند بیشتر رخ می دهد. این پروسه یکی از عوارض واریکوسل به شمار می رود . علل این بیماری به طور واضح معلوم نمی باشد. براساس نظریه ها ، خونی که انباشته می شود تا دمای کیسه بیضه را نسبت به حالت نرمال، برساند، بیشتر می کند، یعنی  دمای خون افزایش پیدا می کند. با بالا رفتن دمای کیسه بیضه ممکن است تعداد و کیفیت اسپرمی که باید تشکیل شود، توسط بیضه (بیضه) را کم نماید و در این صورت باروری را ضعیف می کند. ممکن است که این عارضه در یک طرف و یا هر دو طرفه بیضه رخ دهد که منجر به افزایش مقدار خون جمع شده در وریدهای بزرگ خواهد شد. تحقیقات نشان داده است که ۲۵ نفر از هر ۱۰۰ مردی که مشکلات مربوط به آنالیز اسپرم دارند، واریکوسل نیز دارند و درمان واریکوسل معمولاً کیفیت اسپرم را اصلاح می نماید. باید گفته شود که مردان دارای واریکوسل همگی نابارور نیستند. اما مردانی که نابارور هستند یکی از علل آن را می توان در بیماری واریکوسل به شمار آورد. زمانی حجم بیضه کاهش پیدا می کند و طبیعتا نرم و شل می شود که عروق سیاهگی اسکروتوم، اندازه بیضه را کم نماید و واریکوسل باعث واریسی شدن این عارضه شود. علت این که اندازه بیضه کاهش پیدا می کند نامشخص می باشد اما دریچه‌های دارای عملکرد ضعیف این موقعیت را فراهم می نماید تا خون در رگ‌ها جمع شده و منجر به افزایش فشار داخل وریدی و قرار گرفتن آن در معرض سموم موجود در خون شود. این پروسه منشاء صدمه و آسیب به بیضه خواهد بود.

عوارض-واریکوسل

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم با تشکر مدیریت سایت دکتر تراب پرهیز جراح و متخصص بیماری های کلیه

برخی دیگر از خدماتی که خانم دکتر تراب پرهیز جراح و متخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری انجام می دهند :

جراحی زیبایی واژن

تنگ کردن واژن

درمان بی اختیاری ادرار

لابیاپلاستی و….

بی اختیاری ادرار  و نازایی، پرستات

 راه های ارتباطی با دکتر مریم تراب پرهیز

کانال تلگرام دکتر مریم تراب پرهیز: dr_torabparhiz

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

شماره های تماس: 02188775457

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم
با تشکر مدیریت سایت دکتر مریم تراب پرهیز

پاسخ