واریکوسل

واریکوسل

یکی از شایع ترین علل ناباروری قابل درمان در مردان واریکوسل می باشد که می توان گفت از هر ده مرد چهار نفر واریکوسل دارند . یعنی ناباروری بیش از بیست تا چهل درصد موارد با توجه به آمار های مختلف علت مردانه دارد . از بین بیماری های مختلفی که در مردان باعث ایجاد ناباروری می شود واریکوسل شایع ترین آن ها است . واریکوسل درمانی غیر از جراحی ندارد . یعنی داروی وجود ندارد که بتوان آن را با دارو درمان کرد . واریکوسل به معنی واریس رگ های بیضه یعنی گشادی بیش از حد عروق و ورید های بیضه است بخاطر این که رگ ها واریسی می شوند اختلال خون در بیضه پیدا می شود در نتیجه موجب تولید نطفه های شده که شکل آن ها غیر طبیعی است و تعداد و حرکت آن هم کم می باشد . در این مقاله به مطالب ذیل می پردازیم .

واریکوسل

واریکوسل

واریکوسل بدلیل پیچ خوردگی غیر طبیعی شبکه وریدی بالای بیضه ها و اختلال در تخلیه وریدی یا نارسایی دریچه های وریدی رخ می دهد . شیوع بیماری واریکوسل در ورید بیضه چپ نسبت به بیضه راست بسیار بیشتر است . سن شروع واریکوسل معمولا در زمان بلوغ يا بلافاصله پس از بلوغ است، ولی در سن كمتر يا سن بالا نيز ممكن است ايجاد شود . همچنین واریکوسل می تواند باعث کاهش رشد بیضه ها و در نهایت موجب کاهش سایز بیضه ها گردد .

بیماری واریکوسل بسته به شدت آن با تغییر شکل ظاهری بیضه ها مانند: کوچک شدن سایز آن و نرم شدن قوام بیضه و احساس درد در آن ناحیه همراه خواهد بود . احساس درد در بیماری واریکوسل با استراحت بهبود پیدا می کند و فعالیت های شدید و سنگین و ایستادن به مدت طولانی موجب تشدید آن می گردد .

واریکوسل نیز می تواند باعث کاهش حرکت اسپرم ها و تغییر شکل ظاهری آن ها گردد. واریکوسل به طور مستقیم بروی ایجاد انزال زود رس و توانایی جنسی مردان اثری نمی گذارد . عوامل بسیار زیادی مانند: کاهش جریان خون، افزایش دمای بیضه ها و کاهش اکسیژن رسانی به بیضه ها می تواند به مکانیسم بیضه ها آسیب برساند .

علل ایجاد واریکوسل

شایع ترین علل ایجاد واریکوسل به دنبال یک مسئله مادرزادی و در دوره جنینی ایجاد می شود و یکسری عروق مربوط به بیضه به صورت واریسی در می آیند و متصل می شود و همین اتصال باعث می شود خون بیشتری در آن ها در جریان باشد و سبب شود تا حرارت بیضه بالاتر از حد مجاز و یا سطح نرمال باشد و این حرارت بالا موجب از بین رفتن اسپرم ها می شود . اسپرم ها نیاز به یک دمای کمتر از دمای خود بدن دارد . غیر نرمال شدن شکل اسپرم ها، کاهش اسپرم ها، کاهش حرکت و تعداد اسپرم خود منجر به نازایی شود .

تشخیص واریکوسل

قدم اول در بررسی ناباروری مربوط به مردان می باشد . بهترین روش این است که اول آزمایشات مربوط به مرد انجام شود زیرا این آزمایشات ساده تر و کم هزینه تر هستند و اگر مشکل مربوط به مرد نبود می توان آزمایشات لازم مربوط به زنان را انجام داد .

  • معاینه

این کار به وسیله یک بهترین جراح درمان واریکوسل باید انجام شود و یک اورولوژیست می تواند در این مورد صاحب نظر باشد .

  • آزمایش منی

این آزمایش در یک زمان بخصوص باید انجام شود و آزمایش باید سه روز بعد از مراقبت تا هفت روز بعد انجام شود . آزمایشات غیر از این زمان قابل قبول نیست . در این آزمایش تعداد، حرکت و شکل اسپرم ها بررسی می شود .

  • سونوگرافی

در این روش ورید های بیضه را به دنبال افزایش فشار شکمی بررسی می کنیم و اگر از یک رنجی بیشتر باشد می توان گفت فرد واریکوسل دارد .

یکی از شایع ترین علل ناباروری قابل درمان در مردان واریکوسل می باشد که می توان گفت از هر ده مرد چهار نفر واریکوسل دارند . دکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید .

ضرورت جراحی در واریکوسل

سه نوع واریکوسل داریم از جمله: واریکوسل خفیف، متوسط و شدید می باشد . اگر واریکوسل هر چقدر شدید و متوسط باشد و فرد هجده ماه اقدام به باروری کرده باشد و بچه دار نشده باشند در این صورت باید جراحی واریکوسل را انجام داد و تمامی واریکوسل ها نیاز به جراحی ندارند . در صورتی که واریکوسل در نوجوانان تشخیص داده شود در این مواقع باید برای پیشگیری از ابتلا به واریکوسل گرید 3 جراحی انجام شود . درمان بیماری واریکوسل ممکن است ضروری نباشد ولی در صورتی که این بیماری موجب درد یا کوچک شدن بیضه ها و همچنین باعث ناباروری در مردان شود درمان آن ضروری می باشد.

درمان واریکوسل

واریکوسل یک بیماری خوش خیم است و تنها روش درمان آن جراحی است که با هدف، بستن وريدهای آسيب‌ ديده و هدايت جريان خون به وريدهای طبيعی انجام می گيرد. در زیر به برخی روش ها درمان واریکوسل اشاره شده است:

جراحی میکروسرجری:  یک عمل جراحی سرپایی می باشد و در این روش ابتدا با جدا کردن رگ های سالم و خراب از یکدیگر و قطع رگ های خراب این روند باعث می شود رگ های سالم به جریان بیفتد و تعداد اسپرم، حرکت و شکل اسپرم بهتر شود . در این روش همانند روش جراحی لاپاراسکوپی با بزرگ نمایی می توان رگ ها را کاملا مشاهده کرد .

جراحی اینگوینال : در این روش، توسط میکروسکوپ شکاف و برش کوچکی در قسمت تحتانی ناحیه شکم بالای بیضه ها  و در قسمت خارج از ریشه الت، ایجاد می شود. در روش جراحی اینگوینال در درمان واریکوسل  میزان عود نیز کمتر است  و از مزیت های این روش می توان به حفظ شریان (سرخرگ) و عروق لنفاوی و عصب نیز اشاره کرد.

جراحی لاپاروسکوپی : در درمان واریکوسل بوسیله جراحی لاپاروسکوپی  با فرستادن گاز به داخل شکم از طریق 3 سوراخ که در شکم ایجاد می شود فضای کافی برای کار انجام می شود.

جراحی رتوپریتوئن : در درمان واریکوسل بوسیله جراحی رتوپریتوئن مانند جراحی اینگوینال می باشد با این تفاوت که در این جراحی برش و شکاف در قسمت بالاتری صورت می گیرد.

آمبولیزاسیون : در درمان واریکوسل بوسیله آمبولیزاسیون به صورت موضعی لخته خون خود بیمار یا کویل یا مواد سنتتیک و مصنوعی دیگر را از طریق وریدهای کنار ران از طریق پوست به داخل وریدها می فرستند .</p

واریکوسل

واریکوسل

عوارض واریکوسل

در صورت درمان نکردن بیماری واریکوسل، بر روند باروری آقایان تأثیرمستقیم می گذارد. این بیماری در ۳۵ تا ۴۴ درصد مردان مبتلا به ناباروری اولیه و در ۴۵ تا ۸۱ درصد مبتلایان به ناباروری ثانویه اتفاق می افتد. هیچ گونه ارتباطی با اختلال و نقص‌های دیگر نژاد، محل تولد یا گروه قومی در این نوع بیماری دیده نمی شود. به طور کلی ناباروری اولیه به منظور توصیف به یک زوج است که پس از حداقل یک سال تلاش برای بارداری موفق به درک مفهوم والدی نشده‌اند. ناباروری ثانویه مربوط به زوج‌هایی است که حداقل یک بار موفق شده ولی قادر به تکرار آن نیستند. تحقیقات پزشکی این مورد را ثابت نموده است که میزان ناباروری در مردان با واریکوسل در مقایسه با افرادی که واریکوسل ندارند بیشتر رخ می دهد. این پروسه یکی از عوارض واریکوسل به شمار می رود .

تاثیر واریکوسل بر کیفیت اسپرم

از جمله سوالاتی که ذهن بیشتر افراد را درگیر می سازد این است که : آیا واریکوسل بر کیفیت اسپرم تاثیر می گذارد؟ ، بیماری واریکوسل در همه مردان رخ می دهد؟

علل این بیماری به طور واضح معلوم نمی باشد. براساس نظریه ها ، خونی که انباشته می شود تا دمای کیسه بیضه را نسبت به حالت نرمال، برساند، بیشتر می کند، یعنی دمای خون افزایش پیدا می کند. با بالا رفتن دمای کیسه بیضه ممکن است تعداد و کیفیت اسپرمی که باید تشکیل شود، توسط بیضه (بیضه) را کم نماید و در این صورت باروری را ضعیف می کند. ممکن است که این عارضه در یک طرف و یا هر دو طرفه بیضه رخ دهد که منجر به افزایش مقدار خون جمع شده در وریدهای بزرگ خواهد شد. تحقیقات نشان داده است که ۲۵ نفر از هر ۱۰۰ مردی که مشکلات مربوط به آنالیز اسپرم دارند، واریکوسل نیز دارند و درمان واریکوسل معمولاً کیفیت اسپرم را اصلاح می نماید. باید گفته شود که مردان دارای واریکوسل همگی نابارور نیستند. اما مردانی که نابارور هستند یکی از علل آن را می توان در بیماری واریکوسل به شمار آورد. زمانی حجم بیضه کاهش پیدا می کند و طبیعتا نرم و شل می شود که عروق سیاهگی اسکروتوم، اندازه بیضه را کم نماید و واریکوسل باعث واریسی شدن این عارضه شود. علت این که اندازه بیضه کاهش پیدا می کند نامشخص می باشد اما دریچه‌های دارای عملکرد ضعیف این موقعیت را فراهم می نماید تا خون در رگ‌ها جمع شده و منجر به افزایش فشار داخل وریدی و قرار گرفتن آن در معرض سموم موجود در خون شود. این پروسه منشاء صدمه و آسیب به بیضه خواهد بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص اورولوژی خانم به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

واریکوسل گرید 2

درجه بندی واریکوسل

هر آنچه که در رابطه با واریکوسل باید بدانید

سوالات متداول پس از جراحی واریکوسل

 

پاسخ

پنج × 5 =

Call Now Button