اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

0 / 5. 0

۵ دقیقه
پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه

آنچه می خوانید...

پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردگی بیضه یک جراحی  اورژانس است و عبارت است از: پیچ خوردن یا تاپ خوردن طناب اسپرماتیک که در ابتدا باعث انسداد بازگشت وریدی از بیضه می شود که اگر اصلاح نشود به انسداد شریانی و انفارکتوس بیضه می انجامد. در این مقاله قصد داریم به مطالبی نظیر ذیل بپردازیم .

 • عمل پیچ خوردگی بیضه
 • پیچ خوردگی بیضه در نوزادان
 • پیچ خوردگی بیضه در کودکان
 • افقی شدن بیضه
 • عمل تورشن بیضه
 • بیضه مرده
 • آیا امکان درمان خانگی پیچش بیضه وجود دارد؟
 • آیا درمان خانگی پیچ خوردگی بیضه امکان پذیر است ؟
پیچ خوردگی بیضه
پیچ خوردگی بیضه

علل پیچ خوردگی بیضه

 • اینتراواژینال

شایع ترین نوع پیچ خوردگی بیضه اینتراواژینال می باشد . پیشروی تونیکا واژینالیس اطراف طناب اسپرماتیک تاب خوردن بیضه را در داخل واژینالیس ممکن می سازد .

 • اکستراواژینال

این نوع بیشتر در نوزادن دیده می شود . هنگامی ایجاد می شود که تمام بیضه و تونیکا واژینالیس حول محوری عمودی منطبق بر طناب اسپرماتیک (به علت تثبیت ناکامل گوبرناکولوم به دیواره اسکروتوم که چرخش را ممکن می سازد) تاب می خورند .

عوامل خطر ساز و مشکلات همراه پیچ خوردگی بیضه

بیضه با نزول ناکامل، بالا بودن تونیکا واژنالیس (بیضه زبانه زنگی)، مزانتر بلند اپیدیدیم .

 • اپیدمیولوژی

میزان بروز سالانه حدود یک در چهار هزار . شایع ترین علت درد حاد اسکروتومی در سنین ده تا هجده سالگی (نوع اینتراواژینال) . پیچ خوردگی اکستراواژینال به ندرت در نوزادن رخ می دهد .

علائم پیچ خوردگی بیضه

شروع ناگهانی درد شدید در نیمه اسکروتوم که ممکن است با درد شکم، تهوع و استفراغ همراه باشد . درد می تواند بیمار را از خواب بیدار کند یا بیمار سابقه دردی مشابه را که خود به خود بهبود یافته است ذکر کند .

معاینه پیچ خوردگی بیضه

اسکروتوم در سمت مبتلا ممکن است متورم و قرمز باشد و بیضه درون آن متورم و بسیار حساس به لمس باشد و نسبت به سمت مقابل بالاتر قرار گرفته یا آنکه گاه به صورت افقی واقع شده باشد . ممکن است بتوانیم طناب اسپرماتیک ضخیم شده را لمس کنیم و متوجه شویم اپیدیدیم در سمت قدام قرار گرفته است . رفلکس کرماستریک وجود ندارد .

تشخیص افترقی پیچ خوردگی بیضه

پیچ خوردن آپاندیس بیضه (آپاندیس بیضه، آپاندیس اپیدیدیم، هیداتید مورگانی) در تاباندن و عبور دادن نور از اسکروتوم ممکن است ضایعه ای مشاهده شود (علامت نقطه آبی) . اپیدیدیموارکیت و فتق اینگوینال محبوس شده است .

 • پاتولوژی و پاتوژنز

تاب خوردگی باعث تحت فشار قرار گرفتن وریدهای شبکه پامپینیفورم بیضه و احتقان وریدی همراه با ایسکمی پیشرونده می شود و اگر با رفع پیچ خوردگی خون رسانی به حالت طبیعی باز نگردد، انفارکتوس ایجاد می شود .

تشخیص پیچ خوردگی بیضه

در کل، هر بیضه ای را در یک پسر جوان یا در سن بلوغ که متورم یا حساس باشد باید پیچ خوردگی محسوب کرد تا خلاف آن ثابت شود و در چنین مواردی باید به طور اورژانس اسکروتوم را باز و بیضه را بررسی کرد .

 تصویربرداری داپلر یا دوپلکس بیضه

ممکن است از این روش استفاده کرد اما نباید به خاطر انجام دادن تصویربرداری، جراحی را به تعویق انداخت . در صورت پیچ خوردگی ممکن است جریان خون شریانی بیضه ها کاهش و در اپیدیدیموارکیت این جریان افزایش یابد .

درمان پیچ خوردگی بیضه

 • جراحی

به طور ایده آل، باز کردن اسکروتوم باید ظرف شش ساعت پس از شروع علائم انجام شود . مجموعه اقدامات باید شامل مشاوره درباره ارکیدوپکسی دوطرفه و ارکیدکتومی باشد .

از یک برش افقی یا خط وسط رافه که از میان پوست و عضله دار توس می گذرد، استفاده می شود . تونیکا واژینالیس باز می شود و بیضه خارج و بازرسی می شود . پیچ خوردگی بیضه باز و اجازه داده می شود خون رسانی بیضه دوباره برقرار شود و بیضه به مدت چند دقیقه با سوابی که در سالین گرم فرم برده شده است، پوشانده می شود . سپس ارکیدوپکسی دوطرفه انجام می شود . به طور کلاسیک، از تثبت بیضه در سه نقطه با نخ غیرقابل جذب به بافت اسکروتوم برای پیشگیری از عود استفاده می شود . اگر مشخص شود بیضه نکروز شده است، ارکیدکتومی انجام می شود . مجموعه اقدامات باید شامل مشاوره درباره ارکیدوپکسی دوطرفه و ارکیدکتومی باشد .

پیچ خوردن یا تاپ خوردن طناب اسپرماتیک که در ابتدا باعث انسداد بازگشت وریدی از بیضه می شود که اگر اصلاح نشود به انسداد شریانی و انفارکتوس بیضه می انجامد . دکتر مریم تراب پرهیز متخصص ارولوژی با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

عوارض پیچ خوردگی بیضه

انفارکتوس بیضه و آتروفی آن، در صورتی که به سرعت درمان نشود . اگر به حال خود رها شود، ممکن است بیضه عفونی شود یا با تحریک تشکیل آنتی بادی های ضد اسپرم، باروری بیمار مختل شود .

 عوارض ناشی از جراحی : هماتوم و عفونت می باشد که این عوارض جانبی بودهو با مراجعه به افراد غیر متخصص رخ می دهد . لذا بهتر است برای پیشگیری از چنین عوارضی به ارولوژیست مراجعه شود .

پیش آگهی پیچ خوردگی بیضه

بیضه دچار پیچ خوردگی، از شروع درد بیضه ممکن است فقط چهار تا شش ساعت دوام بیاورد . با باز کردن سریع، در اکثر موارد بیضه را می توان حفظ کرد .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین متخصص اورولوژی خانم مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

بیماری های بیضه

آسیب بیضه بعد از وارد شدن ضربه

تومور بیضه

سرطان بیضه

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − دو =