اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

0 / 5. 0

۴ دقیقه
پروستات

چطور پروستات را تشخیص دهیم؟

آنچه می خوانید...

چطور پروستات را تشخیص دهیم؟

در بخش های قبلی در مورد پروستات و چگونگی ایجاد آن ، درمان پروستات و تشخیص پروستات مطالب مفیدی تهیه و در دسترس قرار داده شده است برای آگاهی بیشتر و تکمیل مباحث در ادامه به توضیح بیشتر راه های تشخیص پروستات پرداخته می شود . 

امروزه پروستات در بین افراد بسیار شایع شده و حتی جوانان را از این مسئله نگران کرده است . پروستات بیماری قابل درمان است و باید در مراحل ابتدایی به درستی تشخیص داده شود تا درمان های لازم صورت گیرد .

پروستاتراه های تشخیص پروستات

آزمایش خون

آزمایش خون می تواند نشان دهنده سطح PSA و عملکرد کلیه ها باشد و عملکرد کلیه ها ، فیلتر کردن و گرفتن سموم و مواد زاید خون است .

BUN نتیجه شکستن پروتئین ها می باشد و کراتینین نتیجه تجزیه پروتئین های عضله است هر دوی این مواد به وسیله بدن تولید شده و به وسیله کلیه ها دفع می گردند. اگر میزان این مواد در حد نرمال باشد ، مشخص کننده این است که کلیه ها درست کار می کنند و حضور آن ها در خون مشخص کننده بدکاری یا کم کاری کلیه ها است .

PSA به وسیله پروستات تولید شده و همانطور که ذکر شد کنی را سیال نگه می دارد. مطالعات اخیر نشان داده که از بررسی PSA می توان برای تشخیص سرطان در مراحل اولیه استفاده نمود. مقداری از PSA در پروستات باقی می ماند اما اندکی از آن در خون مشخص کننده طرز کار پروستات است. سطح بالاب PSA در خون می تواند نشانگر احتمالی سرطان پروستات باشد.

در شرایط خاصی افزایش PSA در خون ممکن است به عوامل دیگری مانند تورم پروستات و یا رشد غیرسرطانی پروستات مربوط باشد.

سونوگرافی

سونوگرافی امواج صوتی بالای 20 هزار را تولید کرده و آن ها را وارد بدن می کند و می توان موقعیت و شرایط اجزاء را ترسیم می کند . سونوگرافی کانند رادار کار کرده و با برخورد به نقاط مخختلف بدن علامت های به خصوصی را تولید کرده که مشخص کننده اندازه و طبیعی یا غیر طبیعی بودن اجزاء می باشد .

چون پروستات از طریق مثانه مورد ملاحظه قرار می گیرد ، بنابراین از بیمار خواسته می شود که با مصرف آب مثانه را پر نماید ، ترجیحا دیواره مثانه تداخلی با غده پروستات ندارد و پروستات به تنهایی قابل بررسی می باشد . اندازه پروستات و رشد آن و نسبت ها و زوایای اطراف آن توسط پزشک سونوگرافی کننده مشخص کننده نوع مسئله بیمار می باشد .

نوع دیگر سونوگرافی پروستات Travs-Rectal نامیده می شود. این نوع شبیه عملکرد انگشت است که در مقاله تشخیص پروستات به صورت مفصل توضیح داده شد و فقط به جای انگشت نوک سونوگراف وارد مقعد شده و به خاطر نزدیکی زیاد با پروستات عکس های روشن تری از نوع قبلی تولید می کند. از این نوع سونوگرافی وتی استفاده می شود که زایده مشکوکی در اطراف پروستات مشاهده شده باشد . این دو نوع سونوگرافی آثار سوء بعدی برای بیمار ندارند.

دکتر مریم تراب پرهیز بهترین جراح زیبایی زنان  با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز، به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 88775457 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه نمایید.

تکه برداری

تکه برداری از غده پروستات و بررسی آن زیر میکروسکوپ مشخص کننده نوع بزرگی پروستات می باشد . از این طریق پزشک قادر است از سرطانی بودن تومور پروستات مطلع شود .

این نوع آزمایش وقتی انجام می شود که چیزی مشکوک در غده پروستات مشاهده شده باشد و یا میزان PSA در بیمار از حد طبیعی بالاتر رفته باشد . تکه برداری از طریق مقعد انجام می گیرد ، متخصص اورولوژیست از نقطه مشکوک خارجی پروستات با استفاده از سونوگرافی تکه برداری می نماید. بیشترین نوع تکه برداری از خارج غده پروستات انجام می شود ، چون نقاط سرطانی بیشتر در خخارج خود غده قرار دارند.

آثار جانبی تکه برداری شامل درد ، عفونت و خونریزی از مقعد می باشد . همچنین ممکن است خون در ادرار و منی دیده شود .

نتیجه گیری

با توجه به موارد ذکر شده تشخیص بیماری یکی از مهم ترین مراحل درمان محسوب می شود . باید در گام نخست بیماری به درستی تشخیص داده شود تا درمان مناسب را براب بهبودی در نظر گرفت . برای مشاوره های بیشتر می توانید به متخصص اورولوژی مراجعه نمایید . 

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + چهار =