اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

انزال زودرس

یکی از مشکلات جنسی و اختلالات شایع در مردان انزال زود رس است، آمار نشان داده است35 الی 40 درصد مردان با این اختلال جنسی روبرو می شوند، معمولا شایع ترین اختلال جنسی در مردان انزال زود رس است که بیشتر در مردان زیر 40 سال رخ می دهد.

انزال زودرس چیست؟

انزال زودرس شایع ترین مشکل جنسی مردان است. این عدم کنترل بر انزال است به طوری که اغلب زودتر از آنچه مرد یا شریک زندگی او می خواهد اتفاق می افتد و باعث ناراحتی یک یا هر دو طرف می شود.
برخی از مردان به محض شروع پیش بازی انزال می کنند. برخی دیگر وقتی سعی می کنند آلت تناسلی خود را وارد کنند کنترل خود را از دست می دهند، در حالی که برخی پس از دخول خیلی سریع انزال می کنند. در هر صورت، انزال زودرس می تواند باعث ناراحتی و ایجاد تنش بین مرد و همسرش شود.
برخی از مردان از اولین تجربه جنسی خود (در طول زندگی) دچار انزال زودرس می شوند، در حالی که در برخی دیگر، پس از یک دوره فعالیت جنسی طبیعی (اکتسابی) ایجاد می شود.
گاهی اوقات از دست دادن کنترل بر انزال طبیعی است. انزال زودرس تنها در صورتی مشکل ساز است که مکرر اتفاق بیفتد. اکثر مردان گاهی زودتر از آنچه می خواهند به ارگاسم می رسند. به عنوان مثال، معمولاً برای مردی که اولین بار رابطه جنسی دارد سریع انزال می کند. همچنین اگر مردی برای مدت طولانی انزال نداشته باشد رایج است. از دست دادن گاه به گاه کنترل به این معنا نیست که مرد مشکل جنسی دارد.

انزال زودرس چقدر شایع است؟

انزال زودرس شایع ترین مشکل جنسی است که مردان را درگیر می کند و در تمام سنین اتفاق می افتد. زمانی که شما جوان هستید شایع تر است، زیرا انزال معمولاً با افزایش سن بیشتر طول می کشد. وقتی جوان تر هستید، ممکن است تجربه جنسی کمتری داشته باشید یا در موقعیت های جنسی احساس امنیت کمتری داشته باشید که منجر به انزال زودرس می شود.
دو نوع انزال زودرس وجود دارد.
“انزال زودرس مادام العمر” زمانی است که شما از اولین تجربه جنسی خود کنترل انزال خود را نداشته اید. در صورت عدم درمان، انزال زودرس می تواند تا پایان عمر ادامه یابد.
“انزال زودرس اکتسابی” زمانی است که قبل از شروع انزال زودرس، یک دوره کنترل طبیعی بر ارگاسم خود داشته باشید.

علل انزال زودرس

در گذشته تصور می شد که انزال زودرس کاملاً روانی است. با این حال، در حال حاضر تصور می شود که برخی از مردان (به ویژه آن هایی که انزال زودرس مادام العمر دارند) عدم تعادل شیمیایی در مراکز مغزی کنترل کننده این عملکرد دارند (این یک علت عصبی زیستی نامیده می شود). این به نوبه خود می تواند منجر به مشکلات روانی مرتبط، مانند اضطراب عملکرد شود.
انزال زودرس اکتسابی می تواند ناشی از عوامل روانی مانند:
افسردگی یا اضطراب، به ویژه در مورد عملکرد
احساس اضطراب در مورد طرد شدن توسط شریک جنسی
انتظار شکست
تجربیات منفی جنسی در دوران کودکی
اعتقادات مذهبی
فشار
مشکلات درون رابطه
برخی از مردان دچار انزال زودرس اکتسابی می‌شوند، زیرا دارای اختلال نعوظ هستند (نعوظ را قادر به داشتن یا حفظ نعوظ نمی‌دانند تا اینکه بتوانند رابطه جنسی داشته باشند).
علل جسمی
زمانی که انزال زودرس براثر علل جسمی رخ می دهد مواردی نظیر تحریک بالای رفلکس عصبی انزال، استعداد ژنتیکی و حساسیت زیاد آلت ممکن است سبب بروز این مشکل باشند.
علل روحی روانی
زمانی که انزال در اثر این عامل رخ می دهد ممکن است تعداد کم دفعات فعالیت جنسی، اولین تجارب جنسی، تکنیک های ضعیف کنترل انزال و … تاثیر گذار باشند.
زمانی که انزال زودرس رخ می دهد میان زن و مرد علاوه بر ایجاد استرس، تعارض را به وجود می آورد، دکتر تراب پرهیز این مشکل را بسیار مهم می دانند و توصیه می کنند هر چه سریع تر به درمان این بیماری پرداخته شود تا از عواقب جبران ناپذیر که در اثر این بیماری به وجود می آید پیشگیری شود.

درمان انزال زودرس

دکتر تراب پرهیز به روش های مختلفی به درمان انزال زودرس می پردازند، در برخی از موارد می توان انزال زودرس را داروی درمان کرد، معمولا این داروها به شکل خوراکی و یا بی حس کننده موضعی می باشند، دکتر تراب پرهیز با توجه به شرح حال بیمار و شرایط بیمار دارو را تجویز می نماید، در برخی از موارد دکتر تراب پرهیز از سایر موارد برای درمان این بیماری استفاده می نماید.
کمک گرفتن برای انزال زودرس از متخصص اورولوژی ایده خوبی است. درمان انزال زودرس بسته به علت و اینکه انزال مادام العمر یا اکتسابی باشد، متفاوت خواهد بود. درمان ها عبارتند از:
داروهای موضعی
برخی از درمان‌های موضعی ممکن است قبل از رابطه جنسی، با یا بدون کاندوم روی آلت تناسلی اعمال شوند. این کرم های بی حس کننده موضعی تحریک را کاهش می دهند.
به عنوان مثال می توان به لیدوکائین یا پریلوکائین اشاره کرد که می تواند مدت زمان قبل از انزال را بهبود بخشد.
با این حال، استفاده طولانی تر از داروهای بی حس کننده می تواند منجر به بی حسی و از دست دادن نعوظ شود. کاهش احساس ایجاد شده توسط کرم‌ها ممکن است برای مرد قابل قبول نباشد و بی‌حسی می‌تواند بر زن نیز تأثیر بگذارد.
دو روشی که می تواند برای مردان مفید باشد عبارتند از:
روش شروع و توقف:
هدف این روش بهبود کنترل مرد بر انزال است. یا مرد یا شریک زندگی‌اش در زمانی که احساس می‌کند در شرف ارگاسم است، تحریک جنسی را متوقف می‌کنند و پس از فروکش کردن احساس ارگاسم قریب‌الوقوع، دوباره از سر می‌گیرند.
روش فشار دادن: این روش مشابه است، اما مرد قبل از شروع مجدد تحریک، به آرامی انتهای آلت تناسلی خود را فشار می‌دهد یا شریک جنسی او این کار را برای او انجام می‌دهد.
یک مرد قبل از این که به خود اجازه انزال بدهد سعی می کند سه یا چهار بار به این هدف دست یابد.
تمرین مهم است و اگر مشکل ادامه پیدا کرد، ممکن است ارزش صحبت با پزشک را داشته باشد.
تمرینات
محققان دریافته‌اند که تمرینات کگل، که هدف آن تقویت عضلات کف لگن است، می‌تواند به مردان مبتلا به PE مادام العمر کمک کند.
چهل مرد مبتلا به این بیماری تحت فیزیوتراپی قرار گرفتند که شامل موارد زیر بود:
فیزیوتراپی برای دستیابی به انقباض عضلانی
تحریک الکتریکی کف پرینه
بیوفیدبک
، که به آنها کمک کرد تا بفهمند چگونه انقباضات عضلانی در کف پرینه را کنترل کنند

در نتیجه

با بهبود یافتن این عارضه می تواند بر میزان کیفیت زندگی زناشویی خود بیافزایید که این اتفاق به کمک بهترین متخصص اورولوژیست رقم خواهد خورد در غیر این صورت نیز ممکن است آسیب های جدی سلامتی تان را مورد تهدید قرار دهد.

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 14 =

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...