اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

۳ دقیقه
تومور بیضه

تومور بیضه

آنچه می خوانید...

تومور بیضه

فهرست محتوا

تومور بیضه یکی از مردانه ترین بیماری های عصر امروز است که متاسفانه در موارد بسیاری میان مردان 25 تا 34 سال مشاهده می شود. سرطان ، ازبیماری هایی است که حتی شنیدن نام آن هم ناخوشایند بوده و روان انسان را می آزارد. اما نکته مهم این است که باید بدانیم انواع و اقسام این بیماری ، ممکن است که در هر سنی قسمتی از بدن ما را درگیر خود نماید. سرطان بیضه از بیماری هایی است که در ادامه این مقاله به شرح آن می پردازیم.

سرطان بيضه چيست؟

در حالت کلی به رشد غیر عادی سلول ها در بدن که ایجاد توده سلولی می نماید ، سرطان گفته می شود و همانطور که از نام آن پیداست ، سرطان بیضه یا تومور بیضه به رشد غیر طبیعی در سلول های بیضه گفته می شود. تومورهای بیضه از تومورهایی هستند که تنها 1 تا 2 درصد از تومورهای بدخیم مردان را تشکیل می دهند ولی اهمیت آن ها در این است که در بیشتر موارد مردان جوان را درگیر خود می نماید. این تومورها معمولا در سمت راست بدن بیشتر از سمت چپ آن ایجاد می شوند و در موارد بسیار کمی هم ممکن است که در هردو بیضه اتفاق بیفتد.

 علت ایجاد تومور بیضه

اینکه چرا در بدن مردان تومور بیضه ایجاد می شود هنوز دقیقا برای پزشکان مشخص نیست ولی عواملی می توانند خطر وجود این بیماری را بیشتر نمایند. از جمله این عوامل می توان عوامل مادرزادی و عوامل محيطی را برشمرد. كريپتوركيدسيم یا عدم نزول بيضه به محل طبيعي خود در كيسه اسكروتوم از جمله مهم ترین عوامل است. این مساله مهم است چرا که دمای كيسه بيضه حدود 1 درجه سانتي‌گراد از دمای بدن کمتر است و سلول‌های حساس اسپرم‌ساز در دمای خنک تری نگهداری می شوند. اگر بیضه ها در داخل شکم بودند ، علاوه بر از بین رفتن سلول‌های اسپرم‌ساز و ناباروری ، در سلول ها تغییر ایجاد شده و سرطان به وجود می آمد. از جمله موارد موثر دیگر می توان به  نژاد سفید پوست ، سابقه خانوادگی ابتلا به تومور بیضه ، شغل های پرخطر مانند کار در معدن و آتش نشانی اشاره نمود.

تومور بیضه

علايم تومور بیضه

زمانی که در مراحل اولیه سرطان بیضه ، سلول های سرطانی محدود به این بخش از بدن هستند و هنوز به بافت های دیگر منتقل نشده اند ، بیماری خود را با بزرگي بيضه‌ها، وجود توده‌ در بيضه و يا درد بيضه نشان می دهد ولی زمانی که بیماری پیشرفت کرده و تومور به سایر بخش های بدن نیز منتقل شود ، علائم دیگری مانند كمردرد، درد زير شكم، درد بيضه‌ها و احساس ناراحتي در آن ها و ورم پاها نیز در بیمار مشاهده می شود.

برخی دیگر ازخدماتی که خانم دکتر تراب پرهیز جراح ومتخصص بیماری های کلیه و مجاری ادراری انجام می دهند :

جراحی زیبایی واژن

تنگ کردن واژن

درمان واریکوسل

درمان بی اختیاری ادرار

لابیاپلاستی و….

بی اختیاری ادرار  و نازایی، پرستات

راه های ارتباطی با دکتر مریم تراب پرهیز

کانال تلگرام دکتر مریم تراب پرهیز: dr_torabparhiz

اینستاگرام دکتر مریم تراب پرهیز: drtorabparhiz

شماره های تماس: 02188775457

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار
پس از گذراندن پزشکی عمومی و با توجه به نبودن پزشک ارولوژی خانم در مناطق مختلف کشور ، در رشته ارولوژی تخصص گرفتم. همزمان استخدام شرکت نفت شده و در مناطق مختلف و محروم جنوب خدمت کردم. جهت رفاه حال بیماران خانم ، دوره های تکمیلی در رشته بی اختیاری خانم ها و روشهای نوین درمان بی اختیاری را در فرانسه تحت نظر دکتر پاسکال و در ایتالیا تحت نظر دکتر آلتونا گذراندم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *