اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

راهنمای کامل عمل هیسترکتومی

هیسترکتومی یک روش جراحی است که رحم را خارج می کند. موجب ناباروری می شود و دیگر پریود نمی شوید. از دلایل این جراحی می توان به خونریزی غیر طبیعی، افتادگی رحم، فیبروم و سرطان اشاره کرد. بهبودی معمولاً چهار تا شش هفته طول می کشد، بسته به نوع جراحی شما.

هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی برداشتن رحم و به احتمال زیاد دهانه رحم است. بسته به دلیل جراحی، هیسترکتومی ممکن است شامل برداشتن اندام ها و بافت های اطراف مانند لوله های فالوپ و تخمدان ها باشد. رحم محل رشد کودک در دوران بارداری است. پوشش آن خونی است که در طول دوره قاعدگی خود می ریزید. شما توانایی باردار شدن را از دست می دهید و بعد از هیسترکتومی پریود نمی شوید.

انواع مختلف هیسترکتومی چیست؟

پزشک شما در مورد نوع هیسترکتومی بسته به شرایط شما صحبت خواهد کرد. با این کار مشخص می شود که آیا لوله های فالوپ یا تخمدان شما نیاز به برداشتن دارند یا خیر.

هیسترکتومی کامل: شامل برداشتن رحم و دهانه رحم و خروج تخمدان ها.

هیسترکتومی سوپراسرویکال: برداشتن فقط قسمت بالایی رحم.

هیسترکتومی کامل با سالپنگو اوفورکتومی دوطرفه: برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ (سالپنژکتومی) و تخمدان ها (اووفورکتومی). اگر یائسگی را تجربه نکرده اید، برداشتن تخمدان ها علائم یائسگی را شروع می کند.

هیسترکتومی رادیکال با سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه: برداشتن رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ، تخمدان ها، قسمت فوقانی واژن و برخی بافت ها و غدد لنفاوی اطراف. این نوع هیسترکتومی زمانی انجام می شود که با سرطان درگیر باشید.

انواع مختلف هیسترکتومی چیست؟

چرا هیسترکتومی انجام می شود؟

پزشک شما برای درمان هیسترکتومی انجام می دهند:

 • خونریزی غیر طبیعی یا شدید واژینال که با روش های درمانی دیگر کنترل نمی شود.
 • درد شدید با قاعدگی که با روش های درمانی دیگر کنترل نمی شود.
 • لیومیوم یا فیبروم رحم (تومورهای غیر سرطانی).
 • افزایش درد لگن مربوط به رحم اما با درمان های دیگر کنترل نمی شود.
 • افتادگی رحم (رحمی که به دلیل ضعیف شدن عضلات پشتیبان به داخل کانال واژن افتاده است) که می تواند منجر به بی اختیاری ادرار یا مشکل در حرکات روده شود.
 • سرطان دهانه رحم یا سرطان رحم یا ناهنجاری هایی که ممکن است منجر به سرطان برای پیشگیری از سرطان شود.

شرایطی با پوشش داخلی رحم مانند هیپرپلازی، پولیپ های عود کننده رحم یا آدنومیوز.

انجام هیسترکتومی چقدر رایج است؟

هیسترکتومی دومین جراحی رایج در بین زنان (بعد از سزارین) است.

چگونه برای هیسترکتومی آماده شوم؟

یک پزشک این روش را با جزئیات، از جمله عوارض احتمالی و عوارض جانبی، توضیح می دهد. در مورد هر گونه نگرانی که دارید با آن ها صحبت کنید. ممکن است از شما خواسته شود که نمونه خون و ادرار ارائه دهید.

در طول هیسترکتومی چه اتفاقی می افتد؟

پزشک شما نوع هیسترکتومی مورد نیاز و بهترین روش جراحی برای انجام آن روش را تعیین می کند. شما لباس بیمارستان را پوشیده و به مانیتورهایی متصل می شوید که ضربان قلب شما را ردیابی می کنند. یک خط داخل وریدی (IV) در رگ بازوی شما قرار داده می شود تا داروها و مایعات را تحویل دهید.

متخصص بیهوشی به شما موارد زیر را می دهد:

بیهوشی عمومی که در آن شما در طول عمل بیدار نخواهید بود، یا بی حسی منطقه ای (که بی حسی اپیدورال یا نخاعی نیز نامیده می شود) که در آن داروها در نزدیکی اعصاب کمر قرار می گیرند تا در هنگام بیدار ماندن، درد را مسدود کنند.

چندین روش جراحی مختلف وجود دارد که پزشک شما ممکن است برای انجام هیسترکتومی استفاده کند:

هیسترکتومی واژینال

رحم شما از طریق یک برش در بالای واژن برداشته می شود. هیچ برش خارجی وجود ندارد.

بخیه های قابل حل در داخل واژن گذاشته می شود.

بیشتر در موارد افتادگی رحم و سایر شرایط غیر بدخیم (یا غیر سرطانی) استفاده می شود. کمترین عوارض و سریعترین بهبودی (حداکثر چهار هفته) و روش بهتر در نظر گرفته می شود. بیماران اغلب در همان روز جراحی به خانه می روند.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی

یک لاپاراسکوپ (لوله ای نازک با یک دوربین فیلمبرداری در انتهای شکم) از طریق یک برش کوچک در ناف در قسمت پایین شکم وارد می شود.

 • ابزارهای جراحی از طریق چندین برش کوچک دیگر وارد می شوند.
 • رحم شما را می توان در قطعات کوچک از طریق برش های شکم یا از طریق واژن برداشت.
 • برخی از افراد در همان روز یا بعد از یک شب در بیمارستان به خانه می روند.
 • بهبودی کامل کوتاه‌تر و کمتر از هیسترکتومی شکمی است.

هیسترکتومی لاپاراسکوپی با کمک رباتیک

 • جراح شما این عمل را با کمک یک ماشین روباتیک انجام می دهد.
 • یک لاپاراسکوپ در شکم قرار داده می شود تا ناحیه لگن قابل مشاهده باشد.
 • ابزارهای کوچک و نازک جراحی از طریق سه تا پنج برش در اطراف ناف وارد می شوند.
 • ·        بازوها و ابزارهای رباتیک توسط جراح کنترل می شوند.
 • بهبودی مشابه هیسترکتومی لاپاراسکوپی است.

هیسترکتومی شکمی

رحم شما از طریق یک برش شش تا هشت اینچی در شکم شما برداشته می شود.

این برش یا از ناف تا استخوان شرمگاهی یا در بالای خط موی عمومی ایجاد می‌شود. جراح از بخیه یا منگنه برای بستن برش استفاده می کند. معمولاً زمانی که فرد با سرطان درگیر است، زمانی که رحم بزرگ شده است یا زمانی که بیماری به سایر نواحی لگن گسترش می یابد، استفاده می شود.

به طور کلی نیاز به بستری طولانی تری در بیمارستان (دو یا سه روز) و زمان بهبودی طولانی تری دارد.

عمل هیسترکتومی چقدر طول می کشد؟

این روش یک تا سه ساعت طول می کشد. زمان ممکن است بسته به اندازه رحم و نیاز به از بین بردن جای زخم ناشی از جراحی های قبلی متفاوت باشد و اگر سایر بافت ها مانند بافت آندومتر و سایر اندام ها همراه با رحم شما برداشته شوند (مانند لوله های فالوپ یا تخمدان ها) .

شایع ترین عوارض هیسترکتومی چیست؟

برخی از شایع ترین عوارض جانبی هیسترکتومی عبارتند از تخلیه واژن (ممکن است تا شش هفته پس از جراحی رخ دهد) و تحریک در محل برش.

اگر تخمدان های شما در زمان هیسترکتومی برداشته شده باشد، ممکن است علائم یائسگی مانند موارد زیر را داشته باشید:

 • گرگرفتگی.
 • خشکی واژن.
 • از دست دادن میل جنسی.
 • مشکل در خواب (بی خوابی).

پزشک گزینه های درمانی را برای جلوگیری از عوارض جانبی یائسگی که در بالا ذکر شد، مورد بحث قرار می دهد.

شایع ترین عوارض هیسترکتومی چیست؟

بعد از هیسترکتومی چه اتفاقی می افتد؟

مدت زمانی که بعد از هیسترکتومی در بیمارستان می گذرانید بسته به نوع جراحی که داشته اید متفاوت است. پزشک شما می خواهد شما را تحت نظر داشته باشد و مطمئن شود که هیچ نشانه ای از عوارضی مانند لخته شدن خون یا خونریزی وجود ندارد. برای جلوگیری از لخته شدن خون در پاهایتان، در اسرع وقت پس از جراحی راه می روید.

اگر هیسترکتومی شکمی انجام دادید، ممکن است چند روز در بیمارستان بمانید. هیسترکتومی واژینال و لاپاراسکوپی کمتر تهاجمی هستند و معمولاً نیازی به اقامت شبانه در بیمارستان ندارند.

پزشک شما دستورالعمل‌های بهبودی، از جمله محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های روزانه‌تان را بررسی می‌کند. مطمئن شوید که در مورد هر گونه نگرانی در مورد بهبودی یا عمل خود صحبت کنید.

معایب انجام هیسترکتومی چیست؟

هیسترکتومی یک جراحی بزرگ با بهبودی طولانی مدت است. خطرات و عوارض جانبی دارد و دائمی است. بسته به نوع جراحی که انجام می دهید، می توانید یائسه شوید یا علائم یائسگی را تجربه کنید. همچنین بعد از عمل نمی توانید باردار شوید.

در مورد نقاهت در خانه چه باید بدانم؟

بهبود واژینال و لاپاراسکوپی حدود دو تا چهار هفته طول می کشد. بهبودی پس از هیسترکتومی شکمی ممکن است تا شش هفته طول بکشد. قبل از رفتن به خانه با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که چگونه بهترین مراقبت از خود را انجام دهید.

دستورالعمل های رایج پس از هیسترکتومی

 • شما می توانید خونریزی خفیف واژینال را برای یک تا شش هفته تجربه کنید. برای گرفتن ترشحات فقط از یک پنتیل یا نوار بهداشتی سبک استفاده کنید.
 • اجسام سنگین (بیش از 10 پوند) را برای حداقل چهار تا شش هفته بلند نکنید.
 • به مدت چهار تا شش هفته یا طبق دستور پزشک خود چیزی را داخل واژن قرار ندهید.
 • تا شش هفته بعد از جراحی رابطه جنسی نداشته باشید.

ممکن است دوش بگیرید. محل برش را با آب و صابون بشویید (بخیه ها نیازی به برداشتن ندارند، زیرا در حدود شش هفته حل می شوند). بانداژ روی برش لازم نیست. اگر از نوارهای جراحی استفاده می شد، باید ظرف یک هفته خود به خود بیفتند. اگر از منگنه ها استفاده شده باشد، باید توسط پزشک شما برداشته شوند.

شما می توانید حدود دو هفته پس از جراحی شکم یا زمانی که دیگر از داروهای مخدر برای درد استفاده نمی کنید رانندگی کنید. اگر هیسترکتومی واژینال یا لاپاراسکوپی انجام داده اید، ممکن است چند روز بعد رانندگی را شروع کنید. بسته به احساسی که دارید، چهار تا شش هفته دیگر ورزش خود را از سر بگیرید. بسته به نوع کاری که انجام می دهید، معمولاً می توانید سه تا شش هفته دیگر به سر کار خود بازگردید.

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 3 =

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...