اینستاگرام

@drtorabparhiz

شماره تماس

021 - 88775457

نشانی

خيابان گاندی جنوبی نبش كوچه يكم پلاك 24

آیا واریکوسل باعث ناباروری می شود؟

متاسفانه یکی از شایع ترین علل ناباروری در مردان بیماری واریکوسل می باشدو این بیماری در اغلب موارد بدون علامت می باشد و هیچ نشانه ای ندارد و بندرت می تواند ایجاد درد کند. این بیماری معمولا پس از بلوغ و یا در زمان بلوغ اتفاق می افتد و در ورید بیضه چپ نسبت به بیضه راست بیشتر مشاهده می شود. خوشبختانه به آسانی این بیماری تشخیص داده می شود و در صورت نیاز می توان آن را با جراحی درمان کرد.

نابارور زمانی بیان می شود که زوجین با نزدیکی تصمیم به باروری می کنند ، ولی با اینکه پیشگیری نمی کنند باروری رخ نمی دهد ، طبق آماری که بدست آمده است 40% ناباروری ها منشا مردانه دارد، 10% هر دو زوجین نابارور هستند، 40% زنان نابارور می باشند .

شرایط ناباروری را با آنالیز مایع منی در مردها می توان تشخیص داد، در آنالیز مایع منی اطلاعات کاملی نظیر تعداد، حرکت و میزان اشکال طبیعی اسپرم ها بیان می شود.

واریکوسل چه تاثیری بر بدن دارد؟

  • افزایش تعداد اسپرمهای غیرطبیعی
  • کاهش حرکات
  • کاهش تعداد اسپرم
  • کاهش باروری

دکتر تراب پرهیز جراح و متخصص بیماری های کلیه بیان می کنند که واریکوسل اگر شدید باشد تا بخش قابل توجهی ضعف باروری را ایجاد می کند ، ضعف اسپرم در صورت طولانی مدت بودن واریکوسل به تدریج بیشتر می شود .

بستن فیزیکی وریدهای به تنهایی به درمان واریکوسل کمکی نمی کند ، به دلیل اینکه وریدها فیزیکی می باشند درمان دارویی برای واریکوسل جواب قطعی را ایجاد نمی کند

واریکوسل چگونه باعث ناباروری می شود؟

در حال حاضر مشخص نیست که این بیماری چگونه باعث ناباروری می شود اما برخی از متخصصان متعقدند بیماری واریکوسل موجب می شود جریان عادی خون در وریدی های بیضه مسدود شود و درنتیجه وریدهای بیضه که خون را در شریان بیضه سرد می کنند در هنگام مسدود شدن باعث افزایش بیش از حد درجه حرارت بیضه‌ها می شوند که بر هم خوردن این درجه حرارت بر تولید اسپرم تاثیر می گذارد.

واریکوسل چگونه باعث ناباروری می شود

واریکوسل چه زمانی باعث ناباروری می شود؟

واریکوسل عارضه‌ای است که بر سیاهرگ‌های کیسه بیضه تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود. زمانی اتفاق می افتد که وریدهای کیسه بیضه بزرگ شده و پیچ خورده و در نتیجه گردش خون ضعیف و تولید اسپرم کاهش می یابد. این می تواند منجر به کاهش تعداد، تحرک و کیفیت اسپرم شود که می تواند منجر به ناباروری شود. در برخی موارد، واریکوسل همچنین می تواند باعث کاهش تولید تستوسترون شود که می تواند بیشتر به ناباروری کمک کند.

در حالی که واریکوسل می تواند باعث ناباروری شود، مهم است که توجه داشته باشید که همه مردان مبتلا به واریکوسل ناباروری را تجربه نمی کنند. در واقع، برخی از مردان ممکن است حتی از ابتلای خود به واریکوسل آگاه نباشند تا زمانی که مشکلات باروری را تجربه کنند. اگر مشکل باروری دارید، مهم است که با پزشک مشورت کنید زیرا واریکوسل با جراحی قابل درمان است. با درمان مناسب، مردان مبتلا به واریکوسل اغلب می توانند بارور شوند.

آیا علاوه بر ناباروری واریکوسل عارضه دیگری دارد؟

بله این بیماری علاوه بر ناباروری می تواند عوارض دیگری هم داشته باشد که در زیر به این عوارض اشاره شده است:

یکی از عوارض این بیماری کوچک شدن بیضه و افزایش درجه حرارت بیضه می باشد.

  • احساس درد در بیضه
  • اختلال در عملکرد نطفه سازی بیضه ها

واریکوسل هر چه سریعتر باید درمان شود ، جراحی های مختلفی برای درمان واریکوسل مورد استفاده قرار می گیرد که برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مقاله واریکوسل مراجعه نمایید.

جراحی واریکوسل در اکثر موارد توسط یک متخصص ارولوژی با میکروسکوپ و عمل باز صورت می گیرد که تجربه و دقت جراح از عوامل موثر در جلوگیری از عود واریکوسل به حساب می اید در نتیجه متخصص ارولوژی را انتخاب نمایید که در درمان واریکوسل تجربه بالایی داشته باشد.

دکتر مریم تراب پرهیز

جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادرار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 15 =

فهرست محتوا
نمونه‌کار‌های بیشتر...